مصرف آب تهرانی‌ها در خردادماه امسال رکورد زد

مصرف آب شهروندان تهرانی در خردادماه امسال با رقم 52هزار لیتر در ثانیه نسبت به سال‌های گذشته در این بازه زمانی، بی‌سابقه بوده است.

به گزارش پایگاه خبری مناطق آسیا وبه نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران, محسن اردکانی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: با وجودی که مصرف آب امسال در اردیبهشت‌ماه نسبت به سال گذشته قابل قبول بوده، اما در چهارم خردادماه از ساعت 12 تا 12.45 در هر ثانیه 52 هزار لیتر آب مصرف شده  است که این رقم به طور میانگین در آن  روز 41هزار لیتر بوده، درحالی که سال گذشته در این زمان 37هزار لیتر آب مصرف شده است.

اردکانی مدیریت بهینه مصرف آب شرب را در دسترس‌ترین راه حل مشکل کم‌آبی تهران می‌داند و در این باره می‌گوید: از آنجا که آب کالایی غیرقابل تولید است و برای تامین آن نیازمند بارش‌ها‌ هستیم، در صورتی که بارش به اندازه کافی نباشد، راهی برای تامین آب اضافی نداریم و در این شرایط باید همه ما به مدیریت مصرف آب توجه بیش‌تری داشته باشیم. 

بر اساس آمار هواشناسی استان تهران میزان بارندگی در سال گذشته نسبت به میانگین بلندمدت 44درصد کاهش و نسبت به سال گذشته که سال خشکی محسوب می‌شود 6درصد کاهش یافته است.

ضرورت کاهش 2 مترمکعبی از مصرف ماهانه آب خانوارهای پرمصرف

به گفته مدیرعامل آبفای استان تهران اگر مشترکان پرمصرفی که بیش از دو برابر الگو آب مصرف می‌کنند روزانه تنها دو مترمکعب از مصرفشان را کم کنند100 میلیون مترمکعب در سال آب ذخیره می‌شود و مشکلی برای تامین آب تهران نخواهیم داشت.

طبق اعلام شرکت آبفای استان تهران الگوی مصرف آب در تهران 14 مترمکعب در ماه به ازای هر خانوار است که 47درصد از مشترکان شرکت آب و فاضلاب استان تهران بیش از الگوی آب مصرف می‌کنند؛ همچنین مشترکانی که ماهانه تا 14 مترمکعب آب مصرف می‌کنند، «خوش‌مصرف»، مشترکانی که ماهانه 14 تا 28 مترمکعب آب مصرف می‌کنند، «پرمصرف» و مشترکانی که ماهانه بیش از 28 مترمکعب آب مصرف می‌کنند، «بدمصرف» محسوب می‌شوند.

به گفته اردکانی در استان تهران سالانه یک میلیارد و 500 میلیون مترمکعب آب توزیع می‌شود که سهم شهر تهران از این میزان یک میلیارد و 120 میلیون مترمکعب است و تنها با 10 درصد صرفه‌جویی در مصرف آب شهر تهران، 120 میلیون مترمکعب به آب در دسترس سایر شهروندان اضافه خواهد شد.

طبق آمار، دو درصد از مشترکان شهر تهران بیش از دو برابر الگو مصرف می‌کنند. اردکانی در این باره می‌گوید: به مشترکانی که در ماه بیش از 48مترمکعب آب مصرف می‌کنند، در مرحله اول تذکر می‌دهیم، در صورتی که مصرف را کاهش ندهند، اخطار می‌دهیم و در صورت بی‌توجهی به اخطارها، ناچاریم برای رعایت حقوق سایر شهروندان، آب مشترکان بدمصرف را در ساعاتی از روز قطع کنیم.

با توجه به آغاز فصل گرما و استفاده از کولرهای آبی سه راهکار زیر اثر قابل توجهی در مدیریت مصرف آب خانوار دارد: 1. برای کولرهای آبی سایبان بگذاریم تا آب کمتری از داخل محفظه کولر تبخیر شود 2. کولرها به صورت دوره‌ای بازدید شود و در صورت مشاهده جمع‌شدن آب روی پشت‌بام‌ها بررسی کنیم آیا محفظه کولر نشتی دارد؟ در این صورت اقدام لازم انجام شود 3. در ساعاتی از شبانه‌روز که از گرمای هوا کاسته می‌شود، کولرها را خاموش کنیم.

کد خبر 5061

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 11 =