تغییرات دامنه نوسان ادامه خواهد داشت

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از افزایش دامنه نوسان تا ۱۰ درصد و برخورد با ایران خودرو به دلیل تعهد نکردن به عرضه محصولات خود در بورس کالا خبر داد.

مجید عشقی در نشست خبری امروز با بیان اینکه امسال شاهد چند مرحله فراز و فرود در بازار سرمایه بودیم که این روند در بازار سرمایه طبیعی است چراکه انواع متغیرها اثرگذارهستند، اظهار داشت: متغیرها و قیمت‌های جهانی، ریسک‌های سیستماتیک، شرایط بازار و سایر متغیرها افت و خیزی در بازار ایجاد کرد که معتقدم نوسانات با همراهی صندوق‌های تثبیت و توسعه تاحدی کنترل شد و روند بازار طبیعی است.

وی ادامه داد: یکی از بحث‌های جدی که از سال گذشته دنبال می‌شود شکست انحصار در صدور مجوز نهادهای مالی است که روند خوبی ادامه پیدا کرد و در حوزه  صدور مجوز شرکت‌های کارگزاری، سبدگردان و ... اقدامات خوبی شکل گرفت تا به تعداد بیشتری از سهامداران خدمات ارایه شود.

رییس سازمان بورس با بیان اینکه در راه اندازی صندوق‌های جدید به کمک نهادهای مالی که بخش خصوصی در این حوزه قدم‌های خوبی برداشتند، اقدامات جدی انجام شد، گفت: در سال آینده هم توسعه این صندوق‌ها را در دستور کار داریم چراکه این صندوق‌ها انواع سلایق را پوشش می‌دهد و  افراد ریسک گریز و ریسک پذیر در این صندوق می‌توانند حضور داشته باشند.

عشقی همچنین درباره تصمیمات نسبت به دامنه نوسان اظهار داشت: در باز شدن دامنه نوسان اتفاقات خوبی انجام شد که باعث افزایش نقدشوندگی شده و این اقدام در سال آینده هم ادامه خواهد شد و امیدواریم به یک دامنه نوسان منطقی برسیم تا شاهد صف‌های قیمتی نباشیم و همچنین یک حس دسترسی یکسان به اطلاعات ایجاد شد و در دیدن عمق بازار یکسان است.

وی ادامه داد: همچنین از دیگر عملکرد این بوده که بسته بودن نمادها را کاهش دادیم و نمادهایی که سال‌ها بسته بودند باز شدند.

رییس سازمان بورس درباره راه اندازه گواهی شمش طلا و نفت خام اظهار داشت: بحث شمش طلا یکی از حلقه‌های مفقوده در زنجیره طلا بود که از روز گذشته اضافه شد که در ابعاد و قطعات بسیار کوچک قابل سرمایه است که باعث جذب سرمایه‌های خرد می‌شود و همچنین صندوق‌های طلا در آینده راه اندازی می‌شود. همچنین سپرده گواهی نفت می‌تواند محلی برای سرمایه‌گذاری عام مردم باشد همچنین سرمایه‌گذاران می‌تواند مابه ازای آن واردات داشته باشند.

عشقی درباره عمق بخشی به بورس کالا و معاملات کالایی گفت: در سال جاری در بازارهای کالایی شاهد آن بودیم که ارزش معاملات به ٢۵ میلیار دلار رسید که اندازه هزار همت بوده است و فروش‌ها عمدتا از طریق شرکت‌های بورسی انجام می‌شود و در سال آینده زنجیره‌های دیگری که قابلیت معامله دارند وارد بورس خواهد شد. ‌

وی گفت : سال آینده سال اجرای حاکمیت شرکتی خواهد بود و باید بر این موضوع تمرکز جدی داشته باشیم و این موضع رای حفظ ورعایت حقوق سهامداران خرد بسیار مهم است.

رییس سازمان بورس با بیان اینکه از طریق سجام امسال تمام سودهای نقدی را پرداخت و سودهای رسوبی  پرداخت شد، تاکید کرد: جالب است امسال به فردی که که صد میلیارد تومان سود سنواتی طلب داشت پرداخت شد و بیش از ٣٠ میلیون نفر سود رسوبی پرداختیم.

وی درباره عملکرد هیات داوری سازمان بورس گفت: پرونده‌های انباشته در هیات بسیار کمتر شده و آمار پرونده‌های مختومه بیشتر از پرونده‌های وارده بود و زمان رسیدگی به پرونده‌ها در هیات داوری به کمتر از ١٠٠ روز رسیده است.

رییس سازمان بورس درباره عرضه خودرو در بورس کالا اظهار داشت: موضوع اصلی در شرکت‌های خودروساز این است که از دو سال گذشته قیمت کارخانه اصلاح نشده بود وگرنه همه می‌دانیم که به خودی خود جای عرضه خودرو در بورس نیست اما شرایطی در نحوه فروش پیش آمده که نتیجه آن چیزی از بین رفتن صنعت خودرو نبوده است که در نتیجه دود آن به چشم مصرف‌کننده رفت چراکه در این مدت حتی یک چراغ جدید هم وارد تولیدات نشد و اگر روال گذشته ادامه پیدا کند اساسا تولیدی نخواهیم داشت .

وی ادامه داد : به دنبال این هستیم که فروش با سود منطقی انجام شود و فروش بدون زیان انجام شود و اگر خودرو با قیمت‌های دو سال گذشته به فروش برود دیگر امکان تولید در سال آینده وجود ندارد. در حال حاضر، سازمان بورس مسوولیت کامل صرف و صلاح سهامداران را متوجه هیات مدیره خودروسازان می‌دانند و با هر سیستمی که بخواهند تولید و محصولات را بفروشند باید حقوق سهامداران را حفظ کنند و هدف سازمان این است که خودروساز زیان نکند تا حقوق سهامداران حفظ شود.

عشقی درباره برخورد با خودروسازان که به تعهدات‌شان در عرضه خودرو بورس عمل نکردند، گفت: خودرو سازان درباره تعهدی درباره عرضه داشتند اما به این تعهد عمل نکردند، حساب کشی می‌شوند اما نمی‌خواهیم خودروساز را مجبور به عرضه خودرو در بورس کنیم.

رییس سازمان بورس تاکید کرد: ایران‌خودرو بابت عدم اجرای تعهدات خود درباره عرضه باید پاسخگو باشد و برای پاسخگویی و ارایه توضیحات به سازمان دعوت شده است.

منبع: ایسنا

کد خبر 4709

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 11 =