جزئیات واگذاری زمین به متقاضیان نهضت ملی مسکن در مناطق آزاد

مقام مسئول دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد با تشریح جزئیات تخصیص زمین نهضت ملی مسکن، گفت: در منطقه آزاد کیش مسکن اجتماعی ساخته می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری مناطق آسیا (آرنا)،محسن حیدری، معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی امور مناطق دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد درباره مصوبه شورای عالی مسکن و تکلیف مناطق آزاد برای واگذاری زمین ساخت واحد‌های نهضت ملی مسکن به وزارت راه و شهرسازی اظهار کرد: بر اساس تکلیفی که برای ساخت مسکن متوجه سازمان‌های مناطق آزاد است، اقدامات بسیار خوبی انجام شده است.

وی ادامه داد: در منطقه آزاد قشم تاکنون ۱۴۴ هکتار زمین به ۹۱۶۰ خانوار ثبت‌نامی نهضت ملی مسکن اختصاص داده است. این تعداد خانوار در ۴۲ روستا و سه بخش جزیره قشم هستند که به آن‌ها قطعات زمین واگذار شده است.

وی با بیان این‌که ساخت این واحد‌ها بر عهده بنیاد مسکن است، افزود: طبق تقسیم کار دولت، وظیفه سازمان‌های مناطق آزاد تخصیص زمین مورد نیاز برای ساخت مسکن در قالب طرح نهضت ملی مسکن است.

معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی امور مناطق دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد تاکید کرد: به هر تعداد که متقاضیان ثبت‌نام کنند، سازمان‌های مناطق آزاد آمادگی واگذاری زمین را دارند.

حیدری بیان کرد: این برنامه در فاز اول است و ممکن است در فاز بعدی تعداد افراد ثبت‌نامی نهضت ملی مسکن در جزیره قشم افزایش یابد که آمادگی تامین زمین به اندازه نیاز را داریم.

وی در ادامه با اشاره به این‌که در منطقه آزاد ماکو در شهرستان‌های چهارگانه ماکو، پل دشت، بازرگان، شوط، ۴ قطعه زمین به مساحت ۱۶۲ هزار مترمربع (۱۶ هکتار) برای ۱۷۰۰ متقاضی نهضت ملی مسکن در نظر گرفته شده است، اضافه کرد: در منطقه آزاد ارس قطعه زمینی به مساحت ۷۰۰۰ مترمربع تخصیص یافته و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی واگذاز شده است.

وی یادآور شد: برای مناطقی که پهنه مسکونی بزرگی دارند و نیاز به زمین متفاوت خواهد بود. در منطقه آزاد ارس به صنایع بزرگ و کوچک اعلام کرده‌ایم در صورتیکه تعاونی مسکن تاسیس کند علاوه بر طرح نهضت ملی مسکن، زمین مورد نیاز را تخصصی خواهیم داد.

وی افزود: در جزیره کیش به دلیل تفاوت با سایر مناطق آزاد باید برنامه خاصی برای تامین مسکن آن در نظر گرفته شده است. در این جزیره با پدیده بومی فاقد مسکن روبرو نیستیم، اما نیازمند این هستیم برای عزیزانی که در مجتمع خدماتی، هتل‌ها، پاساژ و... کار می‌کنند، مسکن اجتماعی بسازیم. در این جزیره، پدیدفه فقر مسکن به نیرو‌های کار برمی‌گردد و در این راستا زمینی را به مساحت ۱۶ هکتار برای ساخت مسکن اختصاص یافته است.

وی تصریح کرد: بر اساس آمایش صورت گرفته است در فاز اول ۲۸۰۰ واحد مسکونی در جزیره کیش نیاز است.

معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی امور مناطق دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد با تاکید بر این‌که در جزیره کیش که اختلاف قیمت زمین بالاست باید به سمت راه‌حل خاصی که مسکن اجتماعی است، حرکت کنیم.

حیدری با اشاره به اینکه مسکن اجتماعی مصوبه دولت قبل را دارد، تصریح کرد: در مسکن اجتماعی با معرفی‌نامه از محل اشتغال، واحد مسکونی در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه در مسکن اجتماعی پروسه ساخت و ساز متفاوت است، افزود: در منطقه آزاد چابهار به دلیل نبود مدیرعامل چند ماهی عقب‌افتادگی داریم، اما الان با انتخاب مدیرعامل، مکاتباتی را با دستگاه‌های مربوطه انجام شده و در حال نیازسنجی هستند. این دستگاه‌ها قول داده‌اند تا ۱۰ اسفند ماه امسال (چهارشنبه هفته جاری) لیست متقاضیان را ارسال کنند و بر مبنای آن زمین اختصاص می‌یابد و مشکلی برای تامین اراضی نداریم.

وی یادآور شد: برای چابهار، قبل از طرح نهضت ملی مسکن ۱۸۰۰ واحد مسکونی برای ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی در حال ساخت است. در منطقه آزاد اروند بر اساس تفاهمنامه امضا شده با اداره کل راه و شهرسازی استان یک قطعه زمین ۴ هکتاری در آبادان و قطعه زمین ۴.۴ خرمشهر مطابق نیاز، تخصیص یافته است.

وی گفت: منطقه آزاد انزلی نیز ۶۰۰ واحد مسکونی ساخته خواهد شد.

منبع: تسنیم
کد خبر 4634

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 11 =