سرمایه گذاری خارجی در جزیره کیش تعطیل است

دبیرکل انجمن سرمایه گذاران و کارآفرینان کیش با بیان اینکه مطالبه فعالان اقتصادی از سازمان منطقه آزاد کیش این است که یک معاونت اقتصادی قوی و آشنا به امور بین الملل جذب کند، گفت: بخش جذب سرمایه گذاران خارجی برای جزیره کیش متاسفانه تعطیل و راه سرمایه گذاری بسته است.

به گزارش پایگاه خبری مناطق آسیا (آرنا) به نقل از اقتصاد24، محسن قریب با بیان اینکه یکی از ارکان اصلی رشد و توسعه مناطق آزاد، جذب و حمایت از سرمایه گذاران است تا بتوانند با سرمایه گذاری‌های جدید نسبت به ایجاد اشتغال و درآمدزایی برای منطقه و نهایتا توسعه پایدار منطقه کار کنند، گفت: این در حالی است که موانع بسیار زیادی در حال حاضر در راه سرمایه گذاری‌های مناطق آزاد به خصوص در جزیره کیش وجود دارد.

کورسوی سرمایه گذاری در کیش در حال خاموشی است

دبیرکل انجمن سرمایه گذاران و کارآفرینان کیش با اشاره به اینکه سرمایه گذاری داخلی جدید در کیش وجود ندارد، به اقتصاد ۲۴ گفت: به هیچ وجه هدایت درستی از سرمایه گذاری‌ها و فرصت‌های جدید سرمایه گذاری انجام نمی‌شود و متقابلا حمایت جدی و مشوق‌های لازم هم متاسفانه برای سرمایه گذاری وجود ندارد.

قریب ادامه داد: ۵۵ درصد از کاربری‌های جزیره کیش طبق نظر قانونگذار، اختصاص به امر گردشگری دارد؛ به تبع برای رسیدن به این اهداف باید سرمایه گذاری‌ها عمدتا سمت و سوی گردشگری و توریستی داشته باشد و برای این کار معاونت اقتصادی سازمان منطقه آزاد کیش و شرکت سرمایه گذاری باید در راستای جذب سرمایه گذاران و هدایت آن‌ها به سمت سرمایه گذاری‌های گردشگری برنامه داشته باشند و برای این برنامه مشوق‌ها و هدایت‌های لازم را انجام بدهند.

بی برنامگی در توسعه جزیره کیش

به گفته دبیرکل انجمن سرمایه گذاران و کارآفرینان کیش، متاسفانه برنامه ریزی‌ای برای هدایت و جذب سرمایه گذاران در جزیره کیش وجود ندارد، مگر اینکه افراد تنها به صورت خودجوش و معمول، براساس علائق و سلایق خود در این حوزه‌ها جذب شوند و چون برنامه ریزی از سوی سازمان وجود ندارد متاسفانه این افراد دچار چالش‌های فراوانی در حین ساخت و ساز خواهند شد؛ ازاین رو در وهله نخست باید سازمان منطقه آزاد کیش از حالت بی برنامگی و «باری به هر جهت بودن» خارج شود و برای توسعه کیش برنامه داشته باشد تا بتواند سرمایه گذاران موردنیاز خود را جذب کند.

محسن قریب

مطالبه سرمایه گذاران از سازمان منطقه آزاد کیش

دبیرکل انجمن سرمایه گذاران و کارآفرینان کیش با بیان اینکه امروز سازمان منطقه آزاد کیش دچار یک روزمرگی است، به اقتصاد ۲۴ گفت: این سازمان هیچ گونه برنامه‌ای برای اینکه سرمایه گذاران مورد نظر خود را برای کیش جذب کند، ندارد.

قریب ادامه داد: این موارد باعث شده سرمایه گذاران کیش به هیچ وجه از سرمایه گذاری خود رضایت نداشته باشند و دائما دچار چالش‌ها و نگرانی‌هایی باشند. از طرفی طول مدت زمان ساخت و ساز از زمانی که در قرارداد‌ها پیش بینی می‌شود، به دلایل مختلف که مهم‌ترین آن، عدم حمایت سازمان است، دو تا سه برابر می‌شود.

راه سرمایه گذاری خارجی در کیش بسته است

دبیرکل انجمن سرمایه گذاران و کارآفرینان کیش به سازمان منطقه آزاد کیش توصیه کرد که در راستای جذب سرمایه گذارانی که در راستای اهداف عالیه سازمان فعالیت دارند، برنامه داشته باشد و در راستای آن برنامه، حمایت‌ها و مشوق‌های لازم را انجام دهد تا زمینه توسعه گردشگری کیش، ایجاد تاسیسات گردشگری، هتل‌های مورد نیاز خدمات گردشگری و برقراری پرواز‌های خارجی به سمت کیش فراهم شود.

قریب در مورد جذب سرمایه گذاران خارجی نیز به اقتصاد ۲۴ گفت: متاسفانه در زمینه جذب سرمایه گذاری‌های خارجی هیچ قانون و آیین نامه و مقرراتی در منطقه آزاد کیش وجود ندارد و زیرساخت‌های لازم هم برای این کار به هیچ وجه فراهم نیست.

پیش نیاز ورود سرمایه گذاران به کیش

دبیرکل انجمن سرمایه گذاران و کارآفرینان کیش خاطرنشان کرد: برای جذب سرمایه گذاری‌های خارجی در گام نخست نیاز به بودن یک نمایندگی بانک خارجی و یک نمایندگی بیمه خارجی است تا سرمایه گذاران بتوانند به صورت شفاف، مبالغ مربوط به سرمایه گذاری شان را از طریق بانکی منتقل کنند تا هرگونه جریان ورود و خروج سرمایه رصد شود؛ ولی در حال حاضر اگر سرمایه گذار خارجی تصمیم به ورود به کیش بگیرد، تنها از طریق صرافی‌ها یا نقل و انتقال فیزیکی ارز امکان ورود پول دارد که به هیچ وجه کار منطقی و عاقلانه‌ای نیست.

قریب ادامه داد: لذا باید گفت بخش جذب سرمایه گذاران خارجی برای جزیره کیش متاسفانه تعطیل و راهش بسته است.

وی در پایان گفت: توصیه می‌شود سازمان منطقه آزاد کیش یک معاونت اقتصادی قوی، آشنا به امور بین الملل و زمینه‌های نیازمندی‌های سرمایه گذاری کیش به کار گمارد تا این معاونت با آگاهی کامل و برنامه ریزی بلندمدت نسبت به برآورده کردن نیاز‌های سرمایه گذاری برای کیش اقدام کند.

کد خبر 4478

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 11 =