مشکل اصلی سرمایه گذاران مناطق آزاد در گمرک است

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس با اشاره به مشکلات سرمایه‌گذاران در ارس، متذکر شد: عمده مشکلات سرمایه‌گذاران در بخش صنایع ارس مربوط به عدم رعایت توجه به مزیت‌ها و مشوق‌های مشروط قانونی و فعالیت صنایع غیر صادراتی و در نهایت مسائل گمرکی است.

به گزارش پایگاه خبری مناطق آسیا (آرنا)، مجید کیانی در نشست با استاندار آذربایجان‌شرقی ظرفیت‌های ارس را فراتر از شرایط فعلی توصیف کرد و اظهار داشت: باید برای استفاده از توانمندی منطقه آزاد ارس در تولید و صادرات و اشتغالزایی و افزایش تولید ناخالص استان از سهم کشوری، همدلی بین نهاد‌ها و همچنین انجام به وظایف حاکمیتی اداره‌های دولتی مستقر در این منطقه و شهرستان مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به مشکلات سرمایه‌گذاران در ارس، متذکر شد: عمده مشکلات سرمایه‌گذاران در بخش صنایع ارس مربوط به عدم رعایت توجه به مزیت‌ها و مشوق‌های مشروط قانونی و فعالیت صنایع غیر صادراتی و در نهایت مسائل گمرکی است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس خواستار اصلاح نگرش و انتظار غلط نسبت به مناطق آزاد و توجه و تفسیر صحیح قوانین شد و گفت: بدون انجام وظایف حاکمیتی نهاد‌ها و ادارات، توانمندی ارس برای توسعه و رشد اقتصادی در سطح استان امکان‌پذیر نخواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: منابع درآمدی ارس باید در راستای تسهیل فرایند سرمایه‌گذاری و تولید اختصاص یابد درحالی که با بی‌توجهی به قانون، سازمان منطقه آزاد ارس بدون ردیف بودجه دولتی وظایف حاکمیتی نهاد‌های دولتی را نیز برعهده داشته و این امر موجب کندی پروژه‌های زیربنایی و بروز نارضایتی در بین سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان شده است.

کیانی در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه هدف ما سرمایه گذاری با محوریت صادراتی و تحقق برونگرایی منطقه آزاد ارس است، توضیح داد: در مدت قبول مسئولیت در این منطقه مذاکراتی برای توسعه روابط و تعاملات با ارزروم ترکیه، ارمنستان و تاتارستان انجام داده‌ایم و به‌زودی تحولات خوبی در زمینه صنعت کشاورزی در این منطقه انجام خواهد شد.

وی عنوان کرد: دیپلماسی اقتصادی و توسعه متوازن، لجستیک و برندینگ، شفاف‌سازی عملکرد و مبارزه با فساد، تقویت مراکز دانشگاهی و پردیس‌ها، ایجاد صنایع مس و پایین‌دست، اصلاح ساختار و رفع مشکلات گمرکی و تبیین اجرای ماده ۶۵ احکام دائمی برنامه توسعه کشور برای افزایش هماهنگی‌ها بخشی از راهبرد و اقدامات اجرایی ما برای ایجاد تحول در چرخه اقتصاد این منطقه است.

کد خبر 4237

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 11 =