رابطه حجاب، گشت ارشاد و مرگ!

مرگ مشکوک غم انگیز مهسا (ژینا) امینی دختر جوان ایرانی مسلمان اهل سقز کردستان، پس از هدایت! و ارشاد! او به وسیله مأموران گشت ارشاد به پایگاه خیابان وزرا فاجعه است. این مرگ بی دلیل ( یا به احتمال زیاد ضرب و جرح منجر به قتل!) هر شهروندی را به تفکر وا می دارد که این درجه از خشونت علیه زنان در این خصوص و دوگانگی بین امر و نهی حاکمیت و رفتار متعارف شهروندان  به طور عام را چگونه در یک جامعه متمدن می توان توجیه کرد؟؟؟


حاکمیت مدعی است که به حکم اسلام فقاهتی، عدم رعایت حجاب مقبول حاکمان، جرم مشهود و قابل تعقیب کیفری است. لذا هم گشت ارشاد  زنان و دخترانی را که از دیدگاه آنان، بی حجاب یا بد حجاب باشند و احیانا به تذکر شفاهی بی اعتنایی کنند، دستگیر و بازداشت می کند و هم خودروهای زنان و دخترانی را که حین رانندگی رعایت حجاب مقبول را نکرده باشند، توقیف و صاحبان آنها را جریمه می کند و ...


از نگاه عقلانی و خرد جمعی، اگر  پوشش و رفتار شهروندان  در کوچه و خیابان و مرئی و منظر عموم، مخل نظم عمومی و خلاف اخلاق حسنه باشد، باید از آن جلو گیری شود. اما اگر عرف عمومی حاکم باشد و هیئت منصفه به نمایندگی شهروندان  داور نهایی باشد،  پوشش این زنان و دختران  در نگاه اکثریت شهروندان متعارف است.
حجیت عرفی و بنای عقلا در فقه اسلامی هم رفتار جمعی را در این امور تأیید می کند. در مورد همین مرگ مشکوک مهسا امینی هم تعدادی از عالمان دینی ( سیدحسن خمینی، احمد منتظری، بیات زنجانی، فاضل میبدی، محقق داماد و ...) ، گشت ارشاد را محکوم کرده اند.


در هیچ یک از دیگر کشورهای مسلمان جهان هم به استثنای امارت اسلامی افغانستان تحت حاکمیت طالبان، دولت چنین دخالتی در پوشش زنان ندارد. در کشور کوچک مسلمان همسایه ما، دبی، اگر زن یا دختر توریستی در مراکز خرید یا شارع عام و یا جاذبه های گردشگری، شلوارک خیلی کوتاهی بپوشد، مأموران ویژه با احترام به او تذکر  شفاهی و کتبی می دهند که این پوشش در کشور میزبان مطلوب نیست. اتباع خارجی هم می پذیرند و رعایت می کنند، چون دولت امارات در مقابل، امنیت جانی و مالی همه مردم  اعم از اماراتی و مسافر را  تأمین می کنند.


در ایران، به عکس،حاکمیت از تأمین بسیاری از حقوق شهروندان حتی  از تأمین نیازهای اولیه مردم، غافل یا عاجز است، از آب شرب، هوای سالم و تغذیه کافی بگیرید تا  پیش‌نیاز های یک جامعه سالم مانند آزادی نقد، آزادی احزاب، انتخابات و  حقوق شهروندی دیگر... اما آن وقت همین حاکمیت با حدت و شدت بر الزام بانوان به رعایت حجاب ظاهری در داخل کشور پافشاری می کند و این در حالی است که با شرمندگی دختران و زنان جوان ایرانی نه تنها با عبور از مرز در ترکیه و دبی و کشورهای دیگر بلکه در داخل کشور از ناداری، فقر و بیکاری و ناچاری.

اعتیاد و طلاق  و ...در عذاب اند و بعضی به  تن فروشی به بیگانگان تن در می دهند.  برای ما چه رسوایی بدتر از این، که اخیرا در پارلمان عراق، خانم نماینده الانبار هشدار داد که رابطه مردان عراقی با زنان تن فروش ایرانی بنیان خانواده های عراقی را تهدید می کند!!


رفتار حاکمیت با دختران و زنان ایرانی نه تنها متمدنانه نیست، بلکه مایه شرمساری است، تا آنجا که هر از شر مزاحمت نیروهای  انتظامی و امنیتی کشور زادگاه شأن در امان باشند. فرار نیروی انسانی، هدر رفتن زن ایرانی، محروم شدن سالمندان از حمایت جگر کوشکان و ...


جلای وطن و خروج ارز همچنان بیداد می کند و شگفتا که فرزندان پسر و دختر مسئولان حکومتی هم با داشتن امکانات بیشتر در صدر لیست جوانان ایرانی اند که زندگی در آمریکا، اروپا، کانادا و استرالیا را بر جمهوری اسلامی ترجیح می دهند.


وجدان جمعی ملت ایران،  ضمن مطالبه پایان دادن به گشت ارشاد و تقبیح برخورد این گشت با بانوان، خواهان تشکیل یک کمیته حقیقت یاب متشکل از شخصیت های بیغرض و حرفه‌ای با تخصص پزشکی و حقوقی  برای کشف علل مرگ مهسا امینی است.

کد خبر 3916

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 11 =