لزوم تدوین طرح جامع در منطقه آزاد سیستان

مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: تهیه و تدوین طرح جامع در منطقه آزاد سیستان بسیار مورد نیاز است زیرا باید ظرفیت‌های منطقه و همسایگانمان را در نظر گرفته و تمامی صنایع کوچک و متوسط که می‌خواهد راه‌اندازی شود متناسب با زندگی و فعالیت مردم باشد.

به گزارش پایگاه خبری مناطق آسیا وبه نقل از فرینا، سعید محمد روز دوشنبه در آیین افتتاح دفتر اجرایی منطقه آزاد سیستان اظهارداشت: بهره‌برداری هرچه سریع‌تر منطقه آزاد سیستان دارای اهمیت است زیرا کشور افغانستان نیازمند استفاده از ظرفیت‌های منطقه خواهد بود و اتصال این کشور به آب‌های گرم جنوب از مسیر این منطقه برقرار خواهد شد.

وی افزود: نخستین منطقه آزادی که از بین هفت منطقه مصوبه جدید آمده‌ایم این منطقه آزاد سیستان است.

مشاور رییس جمهور گفت: اخیرا با پیگیری نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دولت هفت منطقه جدید مصوب شد و منطقه آزاد سیستان یکی از مناطق بسیار مهمی است که برای توسعه تجارت با همسایگان شرقی برنامه‌ریزی شده است.

سعید محمد افزود: ظرفیت بسیار بالایی در شرق کشور و در همسایگی با افغانستان و پاکستان برای تجارت وجود دارد منتهی از این ظرفیت استفاده نشده کمااینکه از سایر ظرفیت‌ها و دیپلماسی‌های اقتصادی کشور استفاده نمی‌شود.

وی تصریح کرد: 15 کشور همسایه داریم که سال گذشته این 15 کشور حدود یک‌هزار و 180 میلیارد دلار واردات داشتند و سهم جمهوری اسلامی ایران فقط 24 میلیارد دلار بوده یعنی ظرفیت‌های صادراتی را متاسفانه استفاده نمی‌کنیم در صورتی که این ظرفیت‌ها به شکستن تحریم‌ها کمک خواهد کرد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی با اشاره به اینکه مبادلات تجاری ما با همسایگان شرقی یک و نیم میلیارد دلار بوده که این هدف‌گذاری به پنج میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است خاطرنشان کرد: بهره‌برداری هرچه سریع‌تر منطقه آزاد سیستان دارای اهمیت است زیرا کشور افغانستان نیازمند استفاده از ظرفیت‌های منطقه خواهد بود و اتصال این کشور به آب‌های گرم جنوب از مسیر این منطقه برقرار خواهد شد.

محمد با تاکید بر اینکه تجار افغانستانی بخش عمده‌شان در محدوده نزدیک مرزهای سیستان قرار دارند و ما باید ظرفیت منطقه آزاد سیستان را فعال کنیم اظهارداشت: اکثر مناطق آزاد هنوز به سطح سرویس‌دهی و زیرساختی لازم نرسیدند که با یاری خدا بودجه‌ای برای 1401 پیگیری می‌کنیم.

وی بیان کرد: خوشبختانه منطقه آزاد سیستان از جهت زیرساخت‌ها بسیار جلو بوده این مهم کمک می‌کند تا ما بتوانیم در فاصله زمانی کوتاهی فعالیتمان را انجام دهیم.

مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: توسعه اقتصادی همراه با توسعه فرهنگی و اجتماعی دیده می‌شود و تلاش می‌شود که اینها در کنار هم معنا پیدا کند نه اینکه فرهنگ مردم بخواهد در زیر چرخ‌های توسعه له شود.

توسعه محور شرق وارد فاز جدیدی شد

  این گزارش حاکی است با حضور مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه‌ اقتصادی و با افتتاح «دفتر اجرایی منطقه آزاد سیستان» در شهر جدید رامشار، توسعه محور شرق وارد فاز جدیدی شد.

در ابلاغیه‌ای که از سوی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به مدیران عامل سازمان های مناطق آزاد کشور اعلام شده است، هر منطقه آزاد با توجه به نزدیکی و همچنین شباهت‌های منطقه از لحاظ اقدامات و ظرفیت‌های تعریف شده به عنوان معین آن منطقه معرفی شدند.

بر این اساس؛ با رأی اعضاء مجمع تشخیص مصلحت نظام، ایجاد هفت منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی «مهران» در استان ایلام، «سیستان» در استان سیستان و بلوچستان، «بانه ـ مریوان» در استان کردستان، «بوشهر» در استان بوشهر، «قصر شیرین» در استان کرمانشاه، «اردبیل» در استان اردبیل و «اینچه برون» در استان گلستان به تصویب رسید. 

منطقه آزاد سیستان در شمال استان سیستان و بلوچستان قرار دارد و بخش هایی از شهرستانهای زابل، هامون، زهک، هیرمند و نیمروز را در بر می گیرد.

شایان ذکر است؛ صبح امروز دوشنبه(1 آذرماه) با حضور «سعید محمد» مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، دفتر اجرایی منطقه آزاد سیستان افتتاح شد.

کد خبر 2851

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 11 =