اتاق ایران نیازمند فروپاشی از درون وسازندگی از برون

*محمد صفوی-پایگاه خبری مناطق آسیا:تحولات شگرف در جهان طرح حال تغییر بنیان تفکرات بخش خصوصی را نیز به چالش کشیده است صدای لرزش ها و وزیدن تندبادهای غیر متعارف ارکان نولیبرالیسم های وطنی را نیز به لرزه انداخته است برخی از این عزیزان که در اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران حدود سه دهه مشغول به فعالیت بوده اند این روزها به فکر کمبود کالری و پروتئین در بدن هموطنان‌مان افتاده اند واین نگراني را درشبکه های جهانی وبویژه شبکه‌های فارسی زبان به صورت وسیع بازتاب می دهند ۰

نئولیبرالیسم تجاری که در اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران از سه دهه پیش شکل گرفته است این روزها به تکاپو افتاده است تا خود را همسو با گفتمان دولت جدید طرفدار محرومان و اقشار تهی‌دست معرفی کند، اما باید گفت این هم سویی دیرهنگام دردی از سنگر نشینان اتاق را دوا نخواهد کرد .

اصولاً تغییر گفتمان ضرورت امروز جامعه ایران نیست بلکه نیازمند راهکارهای عملی و اجرایی و مناسب با نیازهای امروز کشورمان هستیم پس از انقلاب شکوهمند اسلامی تحت تفکرات پوسیده مائوئیستی و همچنین برخی از کج انديشان مارکسیست ،بسیاری از صاحبان صنایع و مشاغل عمده به ورطه فراموشی سپرده شده و جماعتی دیگر جایگزین آنها شد.

 پس از پایان جنگ تحمیلی نئولیبرالیسم وطنی با دو شاخصه نزدیکی به اصحاب قدرت و بهره گیری از رانت قدرت پا به عرصه نهاد و به بهانه سازندگی و افزایش رفاه نهادهایی را در بخش های مختلف کشور برنامه ریزی کرد و همچنین تغییر ساختارهای اتاق بازرگانی و خانه کشاورز و این نهاد های نئولیبرالیستی اقتصاد کشور را تحت الشعاع تفکرات خود قرار داده و موجب فربه شدن تئوریسین های  نزدیک به قدرت گردید. یکی از این بخشها اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران بود،

سیاست های حاکم بر اتاق ایران در سه دهه گذشته بر محور صادرات بوده و همچنین واردات ، با ورود نئولیبرالیست های وطنی محور صادرات از گردونه خارج شده و به لطف دلارهای نفتی واردات با سرعت هر چه تمام تر  پیشی گرفت و بازارها و فروشگاه‌های نوین همچنین  بازارهای  جدید با شکلی متفاوت از گدشته و شمایل فروشگاه‌های زنجیره‌ای و کالاهای لوکس جایگزین تولیدات سنتی نظیر کفش و پارچه ایران و سایر اقلام مورد نیاز مصرف کنندگان گردید و بازارها ومراکزفروش چنان  به انحصار گرایید  که حتی کشاورزان خرده پا به لطف امضاهای طلایی برخی از وزرا ،تولیدات کشاورزی خرده  پا را در بازارها و میادین فروش راه ندادند و خانه کشاورز و اتاق بازرگانی  هیچ گونه صدایی را تحمل نکرده و به تاخت و تاز و غارت بازارهای سنتی و محصولات سنتی همت گماردند.

به نظر می رسد ساختار کنونی و اتاق ایران نیازمند فروپاشی بوده اما باید این انهدام ،همزمان با فروپاشی از درون به سازندگی از بیرون به صورت همزمان صورت گیرد، و سازندگی نیازمنده اراده ای است. توانی که درک  تحولات نوین جهانی را داشته باشد.

بدیهی است اتاق ایران در ساختار و شرایط فعلی، امکان این تحول را در خود احساس نمی‌کند ومدیریت حاکم بر اتاق برای درک شرایط جدید فقط همچون‌ گذشته به گفتار درمانی بسنده می کند.

درنسل جدید اتاق‌های بازرگانی جهانی این اتاق ها پایشان را از حلقه واردات و صادرات فراتر گذاشته و بر پایه گذاری حلقه های اولیه از تولید تا صادرات همت گمارده اند، سیاست زمینه سازی رقابت و آموزش کسب و کارهای پربازده و سودآور را در دستور کار خود قرار داده اند.

بخش خصوصی حاکم بر اتاق ایران در افزایش تعداد اعضا نیز موفق نبوده و اندک اعضایی که در این اتاق مانده‌اند همان زیرمجموعه رانتی نئولیبرالیست و نزدیک به اصحاب قدرت هستند، بنابراین اطلاق واژه پارلمان بخش خصوصی زیبنده نیست.

درپایان باید گفت مکتب نئولیبرالیسم واقعی که در دولت رونالد ریگان در آمریکا شروع به فعالیت کرد این روزها مشعول سرمایه گذاری درفضا وتورگردانی درکره ماه بوده ودربستر نظامی برای امنیت جان شهروندان اش از تکنولوژی جنگ ستارگان بهره گیری می‌کند.

شاید بهتر باشد جناب شافعی رئیس محترم اتاق ایران مسئله کمبود پروتئین وکالری را به وزارت بهداشت بسپارند وجناب رئیس جمهور محترم و سایر ارکان حاکمیت جمهوری اسلامی نسخه منسوخ شده نئولیبرالیسم وطنی را از گردونه اقتصاد کشور خارج کرده ،با نگرشها ی جدید، اقتصاد ایران را برمبنای پتانسیل های کشور در شاهراه اقتصاد جهانی هدایت کنند.

*مدیر کل اسبق روابط عمومی و اطلاع رسانی اتاق بازرگانی ایران

کد خبر 2823

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 11 =