توجه همزمان به روند تامین واکسن کرونا از طریق واردات و تولید داخلی ضروری است

معاون اول رییس جمهور بر لزوم سرعت بخشیدن به روند تامین واکسن کرونا از طریق واردات و تولید داخلی تاکید کرد و گفت: استمرار روند فعلی واکسیناسیون نیازمند واردات ده میلیون دوز واکسن است که باید تا پایان مرداد انجام شود و این روند باید در کنار حمایت از تولید واکسن داخلی و افزایش واردات واکسن مورد نیاز با قوت اجرایی شود.

به گزارش پایگاه خبری مناطق آسیا وبه نقل از پایگاه  اطلاع‌رسانی دولت، دكتر محمد مخبر در جلسه مربوط به تامين واكسن كرونا،تاکید کرد: اولویت اول و اصلی امروز کشور کرونا و تسریع در روند واکسیناسیون مردم است که تحقق این هدف با تامین واکسن مورد نیاز از طرق تقویت تولید داخل و افزایش واردات با جدیت پیگیری می شود.
معاون اول رئیس جمهور واردات ۲۰ ميليون دوز واكسن كرونا تا پايان شهريور را اولويت بعدي براي استمرار واكسيناسيون در كشور دانست و به مسئولين ذيربط از وزارت بهداشت، درمان و آموزشي پزشكي، جمعيت هلال احمر و وزارت امور خارجه ماموريت داد با جديت موضوع واردات واكسن كرونا را دنبال كنند تا همزمان با سرعت گرفتن توليد واكسن داخلي، شاهد واكسيناسيون هرچه سريعتر گروههاي هدف و قطع زنجيره انتقال بيماري باشيم.
دکتر مخبر همچنين با اشاره به فرمايشات مقام معظم رهبري درخصوص لزوم مقابله با بيماري كرونا و ضرورت تامين واكسن و داروهاي مورد نياز مردم از هر طريق ممكن، خواستار اتخاذ راهكارها و تدابير لازم براي برون رفت از وضعيت موجود و فروكش كردن شدت بيماري كرونا در كشور شد.
معاون اول رئیس جمهور در ادامه بر لزوم حمايت از كادر درمان و دست اندركاران بيمارستانها براي كنترل موج فعلي كرونا تاكيد كرد و از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي خواست تدابير و تصميمات لازم را براي پرداخت مطالبات معوق كادر درمان و پرسنل بيمارستانها اتخاذ كنند تا با ايجاد انگيزه و روحيه مضاعف در اين عزيزان، شاهد بهبود روند رسيدگي به بيماران باشيم.
وي با اشاره به گزارش معاون ديپلماسي اقتصادي وزارت امور خارجه درخصوص اقدامات و پيگيري هاي اين وزارتخانه براي واردات واكسن از هر كشوري كه ممكن بوده، از تلاش هاي صورت گرفته توسط وزارت امور خارجه قدرداني كرد و گفت: انصافا سفراي جمهوري اسلامي ايران در كشورهاي تامين كننده واكسن به صورت مجدانه و دلسوزانه پيگيري كرده اند كه جا دارد از آنها قدرداني شود.
دکتر مخبر گزارش ارائه شده درخصوص روند اجري طرح شهيد حاج قاسم سليماني را مثبت ارزيابي كرد و با اشاره به اثرات مفيد اين طرح، بر لزوم پيگيري و اجراي آن با جديت هرچه بيشتر تاكيد كرد.
در اين جلسه كه معاونين وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، رييس سازمان غذا و دارو، رييس جمعيت هلال احمر و معاونين بانك مركزي و ديگر دستگاههاي ذيربط نيز حضور داشتند، دكتر رييسي معاون درمان وزارت بهداشت، گزارشي از وضعيت كلي كشور در رابطه با شيوع كرونا ارائه كرد و گفت: مهار شدت بيماري كرونا نيازمند مداخله جدي و موثر است تا بتوانيم هرچه سريعتر روند ابتلا و مرگ و مير را كاهش دهيم.
دكتر رييسي همچنين گزارشي از ميزان موجودي واكسن كرونا، برنامه واردات و روند واكسيناسيون در كشور ارائه كرد و پس از بحث و تبادل نظر مقرر شد با پيگيري هاي وزارت بهداشت و جمعيت هلال احمر، تا پايان مرداد ۱۰ ميليون دوز و تا پايان شهريور ۲۰ ميليون دوز واكسن خريداري و به كشور وارد شود.
در اين جلسه همچنين در خصوص ضرورت رعايت پروتكل هاي بهداشتي و اعمال محدوديت هاي بيشتر براي جلوگيري از شيوع بيماري كرونا بحث و بررسي شد و مقرر شد پيشنهادات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در جلسه ستاد ملي مقابله با كرونا بررسي و تصميم گيري شود.
تامين منابع مالي لازم براي پرداخت مطالبات كادر درمان و تجهيزات پزشكي نظير انواع كيت تشخيص كرونا از ديگر موضوعاتي بود كه در اين جلسه مورد بحث و بررسي قرار گرفت و تصميمات لازم اتخاذ شد.

کد خبر 2663

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 11 =