یک سوم صادرات غیرنفتی کشور از مناطق آزاد صورت می گیرد

مشاور رئیس جمهور و دبیر شواریعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در مراسم معارفه محمد سجاد سیاهکارزاده، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، گفت: موفقیت در زمینه فعالیت تولیدی نیازمند شش عامل است که در کشورمان پنج عامل موجود است.

به گزارش مناطق آسیا، حجت الله عبدالملکی، وجود مواد اولیه و منابع طبیعی، نیروی کار و سرمایه مالی، بازار مصرف، فناوری که تقریبا موجود است را پنج شاخص اعلام کرد که در ایران اسلامی وجود دارد و گفت: ششمین عاملی که نداریم فرهنگ تولید است، ظرفیتی که در مولا علی وجود داشته و قابل عاریه گرفتن و فرهنگ سازی در بطن نظام اقتصادی کشور است.
عبدالملکی با اشاره به اینکه در اقتصاد مقاومتی عنصر تولید رکن اساسی است رکن رکین نظریه اقتصاد مقاومتی تقویت تولید ملی است، افزود: با ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی نظام اقتصادی کشور مبتنی بر اقتصاد مقاومتی شد؛ و در مجموعه سیاست های اقتصاد مقاومتی برای مناطق آزاد جایگاه و شرح وظایف و عمل این مناطق تعریف شده است.
وی تعداد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را 97 عدد بیان نمود که از این تعداد 48 منطقه فعال و مشغول به کمک به اقتصادی جمهوری اسلامی می باشند و اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران دارای 18 منطقه آزاد و 30 منطقه ویژه اقتصادی فعال می باشد، این مناطق ظرفیت بسیار خوبی برای کشور محسوب شده و در قالب نظریه اقتصاد مقاومتی تثبیت شده اند.

80 درصد میزان ترانزیت کشور از طریق مناطق آزاد و ویژه اقتصادی صورت می گیرد

عبدالملکی با بیان اینکه مناطق آزاد و ویژه اقتصادى به واسطه نقش آفرینی در اقتصاد ملی سربلند می باشد، گفت: هم اکنون یک سوم صادرات غیرنفتی کشور یعنی حدود 18 میلیارد یورو در سال از مناطق صورت می گیرد و در عین حال بیش از 80 درصد میزان ترانزیت عبوری کشورمان از طریق مناطق آزاد انجام می شود، به عبارت دقیق تر تقریباً تمام مبادی ورودی-خروجی جمهوری اسلامی مجهز به مناطق آزاد شده است.
مشاور رییس جمهور خبر از فعالیت افزون بر یکصدهزار واحد اقتصادی که برای هفتصد هزار نفر به صورت مستقیم ایجاد شغل نموده اند نمود و با بیان اینکه 2500 شرکت متوسط و بزرگ در مناطق فعال هستند، تصریح کرد: دیگر کسی صحبت از فرار مالیاتی، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نمی کند، بلکه همه باور داریم که مناطق آزاد بهشت سرمایه گذاری و جزو بهترین نقاط دنیا برای سرمایه گذاری هستند، موضوعی که در سفر اخیر بنده به عمان نیز مورد قبول طرف عمانی قرار گرفت.

بیان ویژگی های متمایز پنج گانه مناطق آزاد ایران

عبدالملکی به تجزیه و تحلیل وجوه متمایز پنج گانه مناطق آزاد ایران در سطح جهانی پرداخت و گفت: ویژگی اول پایین بودن هزینه فعالیت اقتصادی در مناطق آزاد قابل مقایسه با دیگرکشورها نیست، ویژگی دوم زیرساخت های بسیار خوب ایجاد گردیده که براین اساس در کنار جهش کلی بعد از انقلاب، بیش از 60 تا 79 درصد بودجه مناطق آزاد صرف ایجاد زیرساخت های ضروری شده است.
وی سومین ویژگی را دسترسی به بازار داخلی و کشورهای همسایه و بازارهای جهانی بیان کرده و افزود: چهارمین ویژگی سهولت کسب و کار در مناطق آزاد است که براساس آخرین رتبه بندی شاخص های استاندارد بانک جهانی،مناطق آزاد جزو کشورهای متوسط قرار داشته اما از سرزمین اصلی که در رتبه 127 ایستاده، شرایط به مراتب بهتری دارند، و در پایان پنجمین ویژگی معافیت های مالیاتی و گمرکی، که باعث شده چند گام از رقبای داخلی و خارجی خود چند گام جلوتر باشند.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ويژه اقتصادى با تأکید براینکه این پنج ویژگی در کمتر نقطه ای از دنیا قابل مشاهده بوده و اگر باشد بسیار معدود است که همه شاخص ها و ویژگی های متمایز مناطق آزاد را به صورت همزمان دارا باشند، گفت: مناطق آزاد با این پنج خصیصه به دنبال جذب چهار گروه از سرمایه گذاران هستند، نخست جریان خروج سرمایه از کشور که مناطق آزاد و ویژه جایگزین خوب و مناسبی برای سرمایه گذاری این عزیزان محسوب می شود به حدی که هم اکنون بیش از 1000 بسته سرمایه گذاری به ارزش بیش از 17 میلیارد دلار در پرتال اطلاع رسانی مناطق آزاد وجود دارد؛ طرح های سرمایه گذاری سودآورتری می باشند.
عبدالملكى، گروه دوم را افرادی که در حال فعالیت در مناطق آزاد بوده و به دنبال گسترش و یا کسب و کار می باشند اعلام کرد و افزود: سومین گروه ایرانیان خارج از کشور و گروه چهارم سرمایه گذاران خارجی، گروه های هدف مناطق آزاد محسوب می شوند.

در پایان برنامه هفتم و گام دوم انقلاب شاخص های عملکردی مناطق آزاد دو و پنج برابر خواهد شد

وى با بیان اينكه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به عنوان بهشت سرمایه گذاری و تیم ملی اقتصادی بین الملل جمهوری اسلامی ایران شناخته می شوند، تصریح کرد: تا پایان برنامه هفتم شاخص های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی دو برابر خواهد شد و تا پایان اجرای گام دوم انقلاب شاخص های ما پنج برابر می شود، به عبارت دقیق تر اقتصاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به عنوان موتور محرک پرقدرت در حال تحرک پویاتر و یکی از ارکان پیشرفت اقتصادی جمهوری اسلامی تبدیل خواهد شد.
مشاور رییس جمهور با اشاره به اینکه منطقه آزاد انزلی یک منطقه ویژه، فعلاً تنها منطقه آزاد فعال دریای کاسپین است، که در اقتصاد ملی موثر بوده، اظهار داشت: می توان گفت منطقه آزاد انزلی در تأمین نیازهای اساسی و نیازهای واحدهای تولیدی موفق بوده و صدها واحد تولیدی اینجا فعال و در حال صادرات ارز آوری برای کشور است.

جایگاه منطقه آزاد انزلی درشبکه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور ممتاز است

عبدالملكى، منطقه آزاد انزلی یک منطقه آزاد نمونه برشمرد و در این خصوص گفت: براساس مجموع اطلاعات همیشه مثال منطقه آزاد را به عنوان یک منطقه موفق مطرح می کنم؛ منطقه ای که از نظر وسعت خیلی بزرگ نیست اما از نظر اثرگذاری بسیار موفق؛ موضوعی که ناشی از همت سرمایه گذاران، بعد مجموعه سازمان و همکاری نهادهای دولتی دیگر است.
وى با تصریح براینکه چشم ها به سمت انزلی دوخته شده، بسیار بسیار از نظر مسئولین دولتی در پایتخت این منطقه دارای اهمیت است، جایگاه منطقه آزاد انزلی درشبکه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور ممتاز است؛ گفت: ظرف هفت ماه گذشته دکتر نیازی یکی از اعضای هیأت مدیره به عنوان سرپرست منطقه امور جاری و برنامه های توسعه ای منطقه را تا انتصاب مدیرعامل برعهده گرفت.
دبير شورايعالى مناطق آزاد و ويژه اقتصادى با اشاره به اینکه در این دوره هیچ دغدغه ای از بابت امور منطقه آزاد انزلی نداشتیم و ایشان متواضعانه و شبانه روزی امور منطقه را پیش بردند؛ گفت: به دلیل وجهه حقوقی، به مسائل اشراف کامل داشتند، به صورت جهادی و شبانه روزی کارکردند؛ یک امانتی را بر روی دوش خود احساس کرده و نسبت به متعهدانه عمل نمود.
عبدالملكى در خصوص مدیرعامل جدید منطقه آزاد انزلی، سیاهكارزاده را یکی از مدیران جوان انقلابی و متخصص در حوزه اقتصاد در تراز انقلاب اسلامی معرفی کرد که یکی از نخبگان علمی جمهوری اسلامی ایران در زمینه مالی می باشند، و افزود: در حوزه اجرایی، حدود 18 تا 19 سال سابقه کار تخصصی در سطوح بالا داشتند، آخرین جایگاه، عضو هیأت مدیره و معاون شرکت پتروشیمی جم، در طراز بالا مدیریت این مجموعه، جزو مدیرانی هستند که تجربه مدیریت در مناطق آزاد را دارا می باشند، در منطقه آزاد کیش یک دوره طلایی به نام ایشون درموضوع جذب سرمایه گذاری درخشیدند.
عبدالملكى در ادامه داشتن توانایی بالا در تعاملات بین المللی را از دیگر توانمندی های مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی بیان نمود و اضافه کرد انتظار داریم در دوره مدیریت ایشان مراودات منطقه یک پله ارتقاء پیدا نماید و خوشحالیم از اینکه فرصت بهره گیری از ایشان در مناطق آزاد به وجود آمده است.
وى با بیان اینکه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی یک میراث ارزشمند را تحویل می گیرد یعنی یک منطقه موفق، گفت: حتما نخواهیم گفت که ویرانه ای را تحویل گرفته ام چون منطقه، منطقه موفقی است؛ واین مهم ناشی از وجود همکاران بسیار توانمند، سرمایه نخبگانی کاربلد، و متعلق به همین منطقه است که کار شما ساده تر می کند. در عین حال همکاری با یک تیم هماهنگ و قوی، مجموعه اداری استان که هماهنگ، در این منطقه همراهی با مسئولین استان، استاندار مجموعه استان و شهرستان، کار را ساده اما مسئولیت را سنگین می کند.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با تصریح براینکه درنتیجه انتظار جهش در شاخص های اصلی منطقه آزاد انزلی مثل سرمایه گذاری، سرمایه گذاری خارجی صادرات و ترانزیت، می رود؛ اشاره ای به حضور عضو جدید هیأت مدیره منطقه یعنی دکتر حسن نیا کرد و گفت عضو جدید هیأت مدیره، سالها مشغول به فعالیت مدیریت در سطح نهاد ریاست جمهوری بوده و اشراف خوبی به مسائل و فرصت های اقتصادی دارا است.

کد خبر 5552

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 11 =