حاکمیت نگاه درستی به مناطق آزاد ندارد.

مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی، گفت: مناطق آزاد ما خودگردان هستند و ردیف بودجه در بودجه سالیانه دولت ندارند، به همین دلیل می تواند مدل و الگوی خوبی از اقتصاد بدون نفت و بدون وابستگی به بودجه دولت باشند.

به گزارش پایگاه خبری مناطق آسیا (آرنا) به نقل از فرینا، سعید محمد با حضور در نشست با تولیدکنندگان و کارآفرینان کشور افزود: از ابتدای امسال به طور منظم جلساتی با کارآفرینان و تولید کنندگان برگزار می شود، که از طریق این جلسات مشکلات و موانع سرمایه گذاری آنها در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بررسی و رفع خواهد شد.
وی ادامه داد: توسعه مناطق آزاد مبتنی بر بخش خصوصی است که در زمینه توسعه کشور هم نقش مؤثری دارد و به خوبی با بدنه دولتی شکل گرفته است. 2500 واحد صنعتی و 500 هزار نفر در این مناطق مشغول به فعالیت هستند. این الگوی خوبی برای تعامل بین بدنه دولت است که با بخش خصوصی شکل گرفته و باید تقویت شود و در سرزمین اصلی تسری پیدا کند.
مشاور رییس جمهور اظهار داشت: کلیه امور گمرکی، ارزی، ثبت شرکت ها و ... در دبیرخانه شورایعالی از طریق سامانه های خدمات الکترونیک در حال انجام است و به دنبال تبیین این امورات به دولت هستیم.
سعید محمد به دیدگاه غلطی که نسبت به عملکرد مناطق آزاد وجود دارد اشاره کرد و افزود: در مجموعه حکمرانی کشور دید درستی در خصوص مجموعه مناطق آزاد کشور وجود ندارد و این موضوع باعث عدم رونق و رشد اقتصادی این مناطق شده است. تلاش کردیم فضای ذهنی کشور را نسبت به مناطق آزاد تغییر دهیم، هماهنگی ها و احکام جدیدصادره دولت پیرو فرهنگ سازی است که در بین حکمرانی کشور انجام شده است.
وی ادامه داد: در کشورهای اطراف ما رقابت سنگینی برای جذب سرمایه گذار وجود دارد، در کشور امارات 50 سال معافیت مالیاتی، همچنین ترکیه و گرجستان با مشوق هایی که به سرمایه گذاران ارائه می دهند به مراتب موفق تر از کشور ما عمل کرده اند.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی افزود: آماری که در انتهای سال گذشته گرفته شد نشان داد برچسبی که به مناطق زده می شود که این مناطق محل واردات کالا هستند رو به بهبود است. برای اولین بار طی سه دهه گذشته که مناطق آزاد در کشور فعال هستند موفق شدیم تراز تجاری مناطق را متعادل سازی کنیم.
سعید محمد گفت: سال گذشته 36 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری محقق شده در مناطق آزاد کشور صورت پذیرفت، در سه ماهه ابتدای سال نیز قریب به 6 هزار میلیاردتومان سرمایه گذاری در مناطق آزاد انجام شده است.
وی افزود: در زمینه بانک آفشور و بورس بین الملل هم اقدامات خوبی در مناطق آزاد کشور صورت گرفته، در مصاحبه ای که آقای پور ابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس داشتند نوید راه اندازی بورس بین الملل تا یک ماه آینده را دادند.

** به دنبال بازگشت اقتدار از دست رفته مناطق آزاد کشور هستیم

مشاور رییس جمهور ایجاد Subzone در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را راهکاری برای رفع موانع موجود در مناطق آزاد کشور برشمرد و گفت: در نظر داریم با توجه به مشکلاتی که در مناطق با آنها مواجه هستیم برای هر منطقه محدوده ای به عنوان Subzone تعریف کنیم که قابلیت محصور شدن و کنترول فیزیکی داشته باشد و هر Subzone برای صنایع پیشران در منطقه تعریف شود. 
با این راهکار زمینه برای حضور کارآفرینان و تولیدکنندگانی که علاقمند به فعالیت در صنایع پیشران  هستند فراهم می شود.

گفتنی است؛ در ادامه این نشست نیز پیشران‌های اقتصادی و کارآفرینان به بیان مشکلات و موانع فعالیت‌های تولیدی خود در مناطق آزاد پرداختند.َ

کد خبر 3675

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 11 =