امپراطور و فریب هایی به رنگ کاراکاس

تو که دوست داری خواب بمانی باکت نباشد! امپراتور همه چیز را برایت تئوریزه می کند طوری که آب در دلت توان نخورد.تئوری های مارکس را که فلاکت های اقتصادی در آمریکای لاتین را ببار آورد پیش چشمت می اورد و به تو می سپرد که همان جا آن را در زباله دان تاریخ فرو کنی.

فرزین سوادکوهی-مناطق آسیا:تو که دوست داری خواب بمانی باکت نباشد!
امپراتور همه چیز را برایت تئوریزه می کند طوری که آب در دلت تکان نخورد.تئوری های مارکس را که فلاکت های اقتصادی در آمریکای لاتین را ببار آورد پیش چشمت می آورد و به تو می سپرد که همان جا آن را در  زباله دان تاریخ فرو کنی.
امپراتور می نویسد"آمارهای اقتصادی ونزوئلا حاکی از آن است که این کشور در حال خروج از «اقتصاد ونزوئلایی» است. "درحالی‌که در دسامبر سال۲۰۲۰ تورم ماهانه ونزوئلا بیش از ۷۷درصد بود، این رقم در ماه مارس۲۰۲۲ به ۴/ ۱درصد کاهش یافته است. تورم نقطه به نقطه نیز در یک سال اخیر بیش از ۲۳۰۰واحد درصد افت داشته است." "این کاهش تورم در حالی اتفاق افتاده که بر اساس اظهارات نیکولاس مادور،رئیس جمهور این کشور رشد اقتصادی این کشور پس از ۸سال مثبت شده است."
اقتصاد ونزوئلایی در حال گذر از اقتصاد ونزوئلایی است؟ از کی به این روشن بینی رسیده اید؟
جل الخالق.
گیرم که چنین باشد.پس چرا تو زیر پرچمش سینه میزنی وقتی از فلاکت کوچه پس کوچه های کاراکاس خبر نداری؟
یک رجوع ساده به شاخص فلاکت ونزوئلا که همچنان فلک زده ترین اقتصاد جهان را دارد  بیانگر بسیاری از داستانهایی است که امپراطور به تمایشایش توسط ما علاقه ای ندارد.
کدام اقتصاد می تواند دوساله تورم ۷۷ درصدی را به ۱.۴ درصد برساند ولی مردمانش همچنان کیلو کیلو اسکناس بدهند و یک تکه نان بجایش بگیرند؟
نکند اعضای هیات تحریریه امپراطور با خبرنگاران طاق و جفتش چشمشان به جمال مائو تسه تونگ دهه های پیشین باز شده که مادورو را می بینند که کتاب مانیفست حزب کمونیست فردریش انگلس  را شوت می کند آن سو و توی بغل لیبرال دموکرات های چشم آبی کالیفرنیا و تگزاس می نشینند؟مگر بدون تولید و نیروی کار ماهر می توان شق القمر کرد که می گوئید مادورو کرده؟
امپراطور خیال میکند با تئوریزه کردن ورژن ونزوئلائی موهوم خود برای اقتصاد دلال مآب  ضد مولد امروز ما می تواند نمونه بسازد و سر همه را شیره بمالد و افق های توسعه ای را برای ما جوری ترسیم کند که از آکواریوم کاراکاس ماهی بگیریم.
نگاه کنید چه می نویسد:
"رئیس‌جمهور ونزوئلا در ادامه سخنان خود ضمن اشاره به افزایش 33درصدی صادرات این کشور در سال 2021، بیان کرد: «پس از پنج سال جنگ اقتصادی، تحریم و محاصره، ونزوئلا به مسیر رشد اقتصادی بازگشته است.» با وجود اینکه برآوردهای اقتصادانان با ارقام اعلام‌شده از سوی مادورو همخوانی ندارد، اما با فرض صحت آمار اعلام‌شده از سوی مادورو، ‌ونزوئلا برای اولین‌بار در  8 سال گذشته شاهد رشد اقتصادی مثبت بوده است."
می بینید؟می نویسد با فرض صحت آمار. و در حالی که این اعداد با هم همخوانی ندارد! عجب استدلالی!
امپراطور از من و توی خواننده می خواهد خیال توسعه اقتصادی نسل مسلسل بدست فرتوت زوار در رفته ای که بزرگترین ذخیره نفتی در  اوپک را در اختیار دارد اما رتبه ای زیر ۷۵ در تولید ناخالص داخلی را از آن خود کرده است را موفق بدانیم.
دروغ های امپراطور و قلم بدستان عزیز دردانه اش تمامی ندارد.
دوباره ببینید چه نوشته است:
"در مجموع اقتصاد این کشور شاهد انقباض 75درصدی بوده است و به عبارتی سه‌چهارم حجم خود را از دست داده است. افول اقتصادی ونزوئلا بیش از شش‌میلیون نفر را در سال‌های اخیر مجبور به مهاجرت کرده است. حدود سه‌چهارم از افرادی که باقی مانده‌اند در این کشور با کمتر از 9/  1دلار در روز زندگی می‌کنند که استاندارد بین‌المللی برای خط فقر در نظر گرفته می‌شود."
بعد در همین مطلب می نویسد: "نرمش های کاراکاس باعث شده آمریکا هم اقبال بیشتری نشان بدهد و بگذارد "شورون" در ونزوئلا کارش را بکند تا اندکی و فقط اندکی رشد اقتصادی را تجربه کند. "
و تو گویی "شورون" بیکار است که در یک اقتصاد بی پیر لامروت بی امنیت همینطوری الکی به اذن میراث خواران چاوز دوام بیاورد .آنهم برای گل روی جناب نیکلاس مادورو.
حوصله کنید و بخوانید امپراطور چگونه گنجشک را رنگ می کند و بجای بلبل به ما تحویل می دهد:
"رشد اخیر اقتصاد ونزوئلا و کاهش شدید نرخ تورم این کشور را می‌توان متاثر از چند دلیل عمده تلقی کرد. تغییر در وضعیت سیاست خارجی، تغییر سیاست‌های اقتصادی دولت و پایان کرونا، سه دلیل عمده این تحولات اقتصادی ونزوئلا هستند. در بخش سیاست داخلی، کارشناسان بر این باورند برخی تصمیمات دولت مستقر در کاراکاس در بهبود اوضاع اقتصادی موثر بوده است. بر این اساس، اقداماتی همچون کاهش کنترل ارز، کاهش محدودیت‌های واردات و تشویق غیررسمی دلاری‌سازی اقتصاد ونزوئلا از جمله دلایل عمده احیای رشد اقتصادی در این کشور به شمار می‌رود."
در بخش سیاست داخلی ونزوئلا یک چنین تحولی رخ داده که باعث شده ونزوئلا به این رشد که ادعا می کنید برسد؟این اعداد و ارقام را از کجا می آورید؟
واقعا خودتان باورتان می شود؟سیاست داخلی ونزوئلا آنقدر قوی و موثر است؟اگر اینطور است که می توان از زبان سیاستمداران داخلی اش یک دوجین از این در باغ سبزها قطار کرد؟اگر اینطور بود چرا زودتر دست به کار نشدند؟
امپراطور مجددا در ادامه نسخه پیچی خود می نویسد:"اما شاید مهم‌ترین عامل بهبود وضعیت اقتصادی ونزوئلا را باید در افزایش صادرات نفت و کاهش تنش با آمریکا جستجو کرد. به نظر می‌رسد دولت کاراکاس در ازای ازسرگیری مذاکرات با مخالفان داخلی خود، امتیازاتی را برای تولید و صادرات بیشتر نفت دریافت کرده است. مقامات ارشد دولت آمریکا در 17 ماه مه به خبرنگاران اعلام کردند که طبق گزارش‌ها، دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، به‌زودی برخی از تحریم‌ها علیه ونزوئلا را کاهش خواهد داد. این اقدامات تا حدی برای تشویق مذاکرات بین دولت نیکولاس مادورو و مخالفان دولت این کشور انجام می‎پذیرد. با این حال برخی مقامات آمریکایی به‌شدت با این امتیازات مخالفت کرده‌اند. مارکو روبیو، نایب‌رئیس کمیته اطلاعاتی سنا و عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنا، در واکنش به این اخبار اعلام کرد: «امتیازات دولت بایدن به مادورو، از جمله حذف برادرزاده او از دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (OFAC) و لیست تحریم‌ها نه‌تنها بی‌فایده است بلکه حرکتی بسیار ساده‌لوحانه بود. چرا که این اقدامات در حالی که رنج مردم ونزوئلا را تداوم می‌بخشد، هیچ تضمینی برای برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه ارائه نمی‌دهد.»
امپراطور با همین ترفند مکارانه یکی به نعل میزند یکی به میخ تا باور ما ملت ساده را به آنسو بکشد که با دلالی کردن آمریکایی ها  هم‌می شود اقتصاد را رشد داد.
او بی آنکه ما بفهمیم به باور ما چنگ می اندازد که خیال کنیم مثلا با آوردن "توتال" و"انی" و.... می توانیم در اقتصاد نفتی خود رشد ایجاد کنیم بی آنکه  دست به ترکیب زیر ساخت های اقتصاد دون پرور و کاسه لیس خود بزنیم و انگار نه انگار که توسعه اقتصادی با آمدن و رفتن یک شرکت و دو شرکت شدنی نیست و اقتضائات خود را می طلبد.
ایکاش آل احمد امروز بود و تسمه از گرده تان می کشید که خیال نکنید دوربین و قلم همچنان می توانند ما را در این نیرنگ آباد پر از نئونی که ترسیم کره اید گول و بیهوش رها کنند.
شبه لیبرال دموکرات های صحنه پرداز  خیابان قائم مقام با این مطالب و مقالات خواننده و مخاطب را به چاه هایی می اندازند که سالهاست کسی نتوانسته از مغاک آن بیرون بیاید.
یک نگاه ساده از پنجره طبقه پانزدهم بانک مرکزی می تواند هر ذهن منصفی را متقاعد کند که در این مرده ریگ، هر یک لاقبایی دو روزه به الاف الوف می رسد مشروط به اینکه تئوری های امپراطور را با کپی هایی از پکن و مسکو و کاراکاس روی سیستم عامل اقتصاد امروز ایرانpasteکند.
برادر لاوروف را ببینید که در ایران چه می کند و امپراطور چگونه از دست او برای اقتصاد ما لقمه می گیرد؟
با اینحال  امپراطور و طاق و جفت های مطلب نویس و ویدیو سازش کور خوانده اند و غافلند از اینکه هنوز هستند جان های ملتهبی در روزنامه هایی گم و گور که ماست خورشان را می گیرند و دستشان را رو می کنند.
 آنها نمی ایستند تا امپراطور دروغ هایش را در لباسی نو و خوشرنگ و با اتیکت های روشنفکرانه به مردم کم خبر حُقنه کند.خیر این خبرها نیست.هر وقت عالیجنابان تحریریه امپراطور معدن های شخصی و کارخانه های کوچک و بزرگ  خود و باستی هیلزهایی که ساخته اند  را به مردم سپردند آنوقت معلوم می شود که آیا باز هم  می توان گریبان مادورو و امثالهم را به میان اقتصاد ایران کشید و برای ما نسخه "حَول حالنا" پیچید یا خیر.
 راحتتان کنم اگر این جماعت  چنگال خود از بازار نفت و پتروشیمی و فولاد و خودرو و برنج و مس و .....را پس بکشند و به هیچ کاری کار نداشته باشند و قانون را حاکم شده ببینند آنوقت معلوم می شود اقتصاد مولد چیست و ارزش افزوده به خط فارسی( و نه چینی و لاتینی و روسی) چگونه خلق می شود. بیخود و بی جهت تن آدام اسمیت را در گور نلرزانید.
ارزش افزوده ای که امپراطور می گوید در ونزوئلا ایجاد شده فریبی بس بزرگ است که تنها ساده لوحان را خواب می کند.
با اینحال،ای  تو که می خواهی بخوابی. بخواب و باکت نباشد.امپراطور تباهی را هم برایت تئوریزه می کند.

کد خبر 3639

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 11 =