تأمین ۴۳۴ هزار تن روغن خوراکی ،با پهلوگیری ۹۰ كشتی تانكر در مجتمع بندری کاسپین

رشد ۳۵ درصدی تخلیه روغن در مجتمع بندری کاسپین در چهارماهه نخست سالجاری نسبت به مدت مشابه در سال 1399ثبت شد

به گزارش  پایگاه خبری مناطق آسیا وبه نقل از روابط عمومی  سازمان منطقه آزاد انزلی، معاون امور بندری و حوزه خزر  این سازمان با اشاره به رشد ۳۵ درصدی تخلیه روغن خوراکی خام با تخلیه بیش از ۸۸ هزار تن روغن در مجتمع بندری کاسپین از ابتدای امسال تاکنون، گفت:از دی ماه سال ۹۷ که نخستین محموله روغن خوراکی وارد مجتمع بندری کاسپین شد تاکنون ۹۰ فروند کشتی تانکر، ۴۳۴ هزار تن روغن خوراكی جهت مصرف در کارخانه های تولید روغن خوراکی کشوروارد شده است.
 امین افقی با بیان اینکه در سال گذشته بنادر محدوده منطقه آزاد انزلی ۱۸ درصد از میزان تخلیه روغن بنادر کل کشور را به خود اختصاص داده اند اظهار کرد: از ابتدای امسال تا كنون تعداد ۱۹ فروند كشتی تانکر، ۸۸ هزار تن روغن خام خوراكی در مجتمع بندری كاسپین منطقه آزاد انزلی تخلیه کرده اند كه آمارها بیانگر رشد ۳۵ درصدی تخلیه روغن در این مجتمع بندری نسبت به مدت مشابه در سال ۹۹ است.در همین مدت در مجتمع بندری انزلی نیز حدود ۳۰ هزار تن روغن از كشور روسیه وارد گردیده است.
وی با اشاره به آمار اعلام شده از سوی سازمان بنادر و دریانوردی مبنی برتخلیه یک میلیون و ۱۸۴ هزار تن روغن در بنادر کل کشوردر سال گذشته افزود: بر اساس آمار سازمان بنادر و دریانودری، سال گذشته ۱۹۱ هزار تن روغن در بندرکاسپین و ۲۳ هزار تن روغن در بندرانزلی تخلیه شده بود که بر این اساس، بنادر منطقه آزاد انزلی ۱۸ درصد از میزان تخلیه روغن بنادر کل کشور را به خود اختصاص داده اند.
 عضو موظف هیات مدیره سازمان منطقه ازاد انزلی ادامه داد: سازمان منطقه آزاد انزلی با عنایت به نیاز كشور به روغن خوراكی و نیاز ۹۰ درصدی واحدهای تولیدی به واردات مواد اولیه، جهت فرآوری،تصفیه و بسته بندی، سازمان منطقه آزاد انزلی با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی اقدام به ساخت و افزایش ظرفیت مخازن فله مایع در مجتمع بندری كاسپین نموده است.
 افقی تاکید کرد: افزایش ظرفیت مخازن روغن،بازاریابی و جذب كالا در مجتمع بندری كاسپین و سرعت بالای تخلیه روغن نسبت به سایر بنادر خزر،موجب شده تا میزان جذب کالا و به تبع آن تخلیه روغن خوراكی در مجتمع بندری کاسپین افزایش یابد.
وی یادآور شد: بر اساس آمار های موجود ۱۳ هزار تن روغن در سال ۹۷ در بندرکاسپین تخلیه شده بود که این آمار در سال ۹۸ به عدد ۱۴۱ هزار تن رسید و به ۱۹۱ هزار تن در سال ۹۹ افزایش یافت.
معاون امور بندری و حوزه خزر سازمان منطقه آزاد انزلی خاطر نشان کرد: در حال حاضر مجتمع بندری كاسپین حدود ۶۵ هزار متر مكعب ظرفیت مخازن فله مایع دارد که هم اکنون روغن های موجود در آن مخازن در حال طی فرایندهای اداری و آزمایشات جهت ترخیص از بندر می باشد.
دبیر كارگروه توسعه مبادلات تجاری كریدور شمال–جنوب و اوراسیا منطقه آزاد انزلی با اشاره به استمرار ترخیص و ارسال روغن به  واحدهای تولیدی کشور از مبدا بندرکاسپین تصریح کرد: با توجه به مزیت های اتحادیه اوراسیا ، روغن های تخلیه شده درمجتمع بندری كاسپین از كشور روسیه وارد شده و تجار و همچنین واحدهای تولیدی با استفاده از مزایای مناطق آزاد ، محصولی با هزینه تمام شده كمتری تولید و روانه بازارهای می کنند.
مهندس افقی گفت: علاوه بر مزیت های قانونی مناطق آزاد و اوراسیا در كاهش هزینه های واردات روغن خام خوراكی بعنوان ماده اولیه واحدهای تولیدی كشور،نزدیكی مخازن به اسكله دلفین باعث افزایش سرعت تخلیه کشتی های تانکر حامل روغن در این بندر شده است.

کد خبر 2608

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 11 =