اجرای ۱۳ نیروگاه با ظرفیت تولید۱۰۵۳۶مگاوات جهت تغذیه صنایع بزرگ کشور مجوز گرفت

صنایع بزرگ کشور که برق زیادی مصرف میکنند مجوز گرفته اند تا ۱۰۵۳۶مگاوات نیروگاه جدید برای فرایند کاری  خود احداث کنند تا شبکه برق کشور از چالش مصرف فراوان این صنایع رها شود.

به گزارش پایگاه خبری مناطق آسیا، محسن طرز طلب مدیر عامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی  در یک نشست خبری ضمن اشاره به مطلب بالا گفت:مجوز احداث ۱۰۵۳۶ مگاوات برق برای صنایع درحالی صادر شده است که این صنایع از مدتها قبل این تقاضا را داشتند تا از این رهگذر در ۱۲ استان با ۱۳ پروژه ، برق مورد نیاز خود را تامین کنند.

وی ادامه داد این صنایع عبارتند از :فولاد مبارکه، منطقه ویژه خلیج فارس، آلومینیوم المهدی،شرکت ملی صنایع مس ایران،چادر ملو،گل گهر،آلومینیوم جنوب،آلومینیوم ایران،آلومینای ایران،خط انتقال آب از خلیج فارس،توسعه معادن و فلزات،فولاد خوزستان و ایمیدرو که با ۶میلیارد یورو سرمایه به سمت احداث خواهند رفت.

طرز طلب اضافه کرد: براساس پیش بینی های صورت گرفته ،ما امیدواریم  با تامین تجهیزات از سوی صنایع داخلی، بخش گاز این نیروگاه ها بین ۱۵ تا ۱۸ ماه به احداث برسند .

طرز طلب در پاسخ به پرسش خبرنگار ما مبنی بر این که چه تضمینی وجود دارد که این صنایع به تعهدشان در خصوص احداث نیروگاههای یاد شده  عمل کنند گفت:مجوزی که برای این صنایع پرمصرف صادر شده یک ساله است و بر اساس این قاعده  چنانچه هرکدام از مجوعه های 13 گانه ای که اعلام شده مبادرت به احداث نیروگاه مخصوص به خود نکنند اعتبار آنها ساقط شده و پس از آن دیگر نمی توانند مجددا با نرخ قبلی از برق کشور استفاده کنند.

مدیر عامل شرکت برق حرارتی گفت: ما موافقتنامه اصولی را صادر کردیم و به علاقمندان اعلام کردیم که مساعدت‌های لازم جهت تسریع در کار انجام خواهد شد.

وی همچنین گفت: ما واحدهای گازی در اختیار خود داریم که می‌توانیم آنها را در اختیار شرکت‌های فولادی و معدنی قرار دهیم تا تبدیل به سیکل ترکیبی شود این نیروگاه‌ها در حال بهره‌برداری بوده و به لحاظ سوخت نیز مشکلی ندارند.

وی یادآور شد: هر متقاضی بخش صنعت که از این مسیر ورود کند هم به توان تولید برق کشور اضافه کرده و هم سوخت جدید مصرف نمی‌شود.

طرزطلب بیان داشت: علاوه بر این ساختگاه لازم برای سرمایه‌گذاری و احداث نیروگاه جدید نیز داریم که می‌توانیم به متقاضیان بخش صنعت واگذار کنیم.

بر اساس این گزارش طرز طلب در خصوص عملکرد شرکت مادر تخصصی برق حرارتی در دولت های یازدهم و دوازدهم نیز گفت: در دولت های یازدهم و دوازدهم مجموعا ۲۰۰۱۷ مگاوات ظرفیت جدید تولید برق به بهره برداری رسیده است. بدین ترتیب به طور متوسط سالانه بیش از ۲۵۰۰ مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور افزوده شده است.

 وی ادامه داد: در دولت یازدهم ۷۹۲۶ مگاوات  و در دولت دوازدهم ۱۲۰۹۱ مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه شده است وبر این اساس، عملکرد دولت دوازدهم نسبت به دولت یازدهم بیش از ۵۲ درصد افزایش یافته است.

طرز طلب افزود: در دولت تدبیر و امید جمعا ۸۶ واحد نیروگاه حرارتی بزرگ با بیش از ۷ میلیارد یورو سرمایه گذاری به بهره برداری رسیده است.

وی همچنین تاکید کرد: در حالی که عملیات اجرایی ۴۵۷۵ مگاوات نیروگاه حرارتی در دوره دولت دهم آغاز و در دولت یازدهم به اتمام رسیده است، در دولت دوازدهم علاوه بر طرحهای به بهره برداری رسیده، کار ساخت ۴۳ نیروگاه حرارتی بزرگ دیگر به ظرفیت ۱۶۳۰۹ مگاوات شروع گردیده و در حال احداث است و حدود 3.6 برابر که در دولت سیزدهم وارد می گردند.

وی تاکید کرد:در دولت دوازدهم اقدامات لازم برای تامین مالی ۱۷۹۲۵ مگاوات طرح جدید نیروگاهی بشرح زیر انجام گرفت که به دلیل مشکلات ناشی از جنگ اقتصادی و عدم تامین منابع مالی خارجی، متوقف شدند

طرز طلب همچنین گفت :طرح های فاینانس مالی خارجی که قراردادهای تجاری آنها امضا و کلیه ی مجوزهای داخلی آنها اخذ شده ۳۴۳۰ مگاوات طرحهای سرمایه گذاری مستقیم خارجی دارای قرارداد خرید تضمینی امضاشده ۸۴۹۵ مگاوات، طرحهای نیروگاهی سرمایه گذاری مستقیم خارجی دارای تفاهم نامه مبادله شده  6هزار مگاوات است.

وی همچنین گفت:بدین ترتیب در مجموع اقدامات دولت های یازدهم و دوازدهم در زمینه افزایش تولید برق را می توان به ۲۰۰۱۷ مگاوات بهره برداری شده، ۱۶۳۰۹ مگاوات در حال احداث و ۱۷۹۲۵ مگاوات طرح های متوقف شده به دلیل مشکلات ناشی از تحریم های ظالمانه، مجموعة ۵۴۲۵۱ مگاوات نیروگاه و طرح نیروگاهی خلاصه کرد.

گزارش های ارائه شده از سوی شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی حاکی است:در برنامه ششم توسعه جمع افزایش توان تولید برق به ۱۳۶۸۴ مگاوات بالغ می شود.

این گزارش می افزاید: در طی برنامه ششم توسعه، عملیات اجرایی ۴۳ نیروگاه حرارتی بزرگ دیگر به ظرفیت ۱۶۳۰۹ مگاوات آغاز گردیده و در حال احداث است که در سال های آتی وارد مدار می گردند.

همچنین  در طول برنامه ششم توسعه، تامین سرمایه خارجی برای ۱۷۹۲۵ مگاوات طرح جدید نیروگاهی مورد اقدام قرار گرفت که به دلیل مشکلات ناشی از تحریم های ظالمانه در مرحله نهایی متوقف شدند.

این طرحها عبارتند از ۳۴۳۰ مگاوات برای طرح های فاینانس مالی خارجی که قراردادهای تجاری آن ها امضا و کلیه ی مجوزهای داخلی اخذ شده ، ۸۴۹۵ مگاوات برای  طرح های سرمایه گذاری مستقیم خارجی دارای قرارداد خرید تضمینی امضاشده و ۶۰۰۰ مگاوات جهت طرحهای نیروگاهی سرمایه گذاری مستقیم خارجی دارای تفاهم نامه مبادله شده است.

گفتنی است  در مجموع اقدامات انجام گرفته در زمینه افزایش تولید برق طی برنامه ششم توسعه را می توان به ۱۳۶۸۴ مگاوات نیروگاه به بهره برداری رسیده، ۱۶۳۰۹ مگاوات نیروگاه در حال احداث و ۱۷۹۲۵ مگاوات طرح های متوقف شده به دلیل تحریم گزارش کرد.

کد خبر 2590

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 11 =