اشتغال ایجاد شود استفاده از چاه های آب هم کمتر می شود

اگر موضوع اشتغال در کشور حل شود و شرایط اقتصادی رو به بهبود باشد دیگر شاهد هجوم افراد به منابع زیر زمینی آبی نخواهیم بود و به همان نسبت از ابزارهای حاکمیتی برای برخورد با متخلفان کمتر استفاده خواهیم کرد.

 

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران مهندس یوسف رضا پور مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران پیش از ظهر امروز در یک نشست خبری با بیان مطلب بالا اظهار کرد: ما در شرکت آب منطقه ای تهران  به وظایف ذاتی خود که در امتداد تامین آب شرب  تهران است عمل خواهیم کرد و بر  اساس قانون هرگونه تخلفی در حوزه منابع آبی تحت مدیریت این شرکت باشد با ابزارهای حاکمیتی جلوی سواستفاده ها را خواهیم گرفت.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ما مبنی بر این که روش سنتی برخورد با متخلفان آبی تهران تاکنون نتیجه چندان مثبتی نداشته و  آیا این شیوه در دراز مدت  هم دنبال خواهد شد یا خیر و آیا سیاست جدیدی در قبال این موضوع اتخاذ خواهد شد نیز گفت: ما معتقدیم مشکلات معیشتی باعث شده تا برخی به منابع آبی زیر زمینی دست ببرند تا از این طریق برای انجام کارهایی مانند کشاورزی ها و باغداری ها و مشاغل  خرد دیگر استفاده کنند.

رضا پور اضافه کرد: اگر موضوع اشتغال در کشور حل شود و شرایط اقتصادی رو به بهبود باشد دیگر شاهد هجوم افراد به منابع زیر زمینی آبی نخواهیم بود و به همان نسبت از ابزارهای حاکمیتی برای برخورد با متخلفان کمتر استفاده خواهیم کرد.

این مقام مسئول ادامه داد:اینگونه نیست که بگوییم برنامه هایی مانند مسلوب المنفعه کردن چاه های حفر شده غیر مجاز یا پیشروی غیر قانونی بربستر رودخانه ها  طی سال های گذشته کار ناموفقی بوده.از قضا این سیاست بسیار عملکرد درستی داشته اما باید توجه داشته باشیم که تا زمانی که شغل وکار در جامعه ایجاد نشود نمی توان جلوی این گونه تخطی ها را گرفت و مردم برای گذران زندگی خود به منابع زیر زمینی رجوع می کنند.

وی با بیان اینکه کمبود بارش و افزایش دما در سال جاری مشکلاتی ایجاد کرده ، گفت: پیش بینی این است که پاییز گرمی نیز پیش رو داشته باشیم بنابراین مردم باید بیشتر نسبت به مصرف صحیح با ما همراهی کنند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران تصریح کرد: در حال حاضر استان 13 میلیون نفر جمعیت دارد که به اضافه اتباع بیگانه بالغ بر 15.5 میلیون نفر خواهد شد. بنابراین تامین آب شرب استان تهران از حساسیت ویژه برخوردار است.

وی با بیان اینکه مصرف آب شرب در تهران 42 درصد است افزود: این رقم در مقایسه با سهم هشت درصدی کشوری قابل توجه است و این درحالی است که در ایران این نسبت به مرحله بحران آبی رسیده و از مرحله تنش آبی گذشته است.

رضاپور با بیان اینکه بالغ بر 75 درصد تامین آب تهران از سدها است خاطرنشان کرد: در شرایط خشکسالی سهم منابع آب زیرزمینی بیشتر می‌شود.

وی یادآور شد: وضعیت ذخایر سدها به گونه‌ای است که نسبت به سال گذشته 373 متر مکعب (دو برابر حجم مخزن امیرکبیر) کاهش را شاهدیم و این در حالیست که به دلیل افزایش دما و همچنین رعایت پروتکل‌های بهداشتی میزان مصرف بالا رفته است.

رضاپور با بیان این‌که در این میزان  از حجم ذخائر سدهای تهران که وظیفه تامین آب شرب را برعهده دارند کاهش یافته است، گفت: علی‌رغم محدودیت‌هایی که وجود دارد با تعامل با بخش‌های مختلف مصرف به نحوی برنامه ریزی کرده‌ایم که در سال جاری دچار مشکل نشویم. البته این به معنای آن نیست که مردم مدیریت مصرف نداشته باشند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با بیان این‌که در مصوبه شورای هماهنگی استان کشت تابستانه ممنوع اعلام شد، تصریح کرد: علاوه بر این با هماهنگی که با شهرداری صورت گرفته آبیاری فضای سبز نیز محدودتر شده است و اگر در چارچوب همین مصوبه حرکت کنیم با مشکل مواجه نخواهیم شد.

وی ادامه داد:در حال حاضر تعداد100هزار چاه غیرمجاز به رقم ۴۰۰ هزار رسیده است که برای  این موضوع باید تصمیم گیری های لازم اتخاذ شد.

رضا زاده همچنین به افرادی که امسال در این سدها و رودخانه ها به رغم هشدارهایی که داده شده بود فوت کردند گفت : بخاط  متاسفانه تاکنون ۲۳ نفر از هموطنان و اتباع بیگانه به خاطر شنا در سدها دچار غرق‌شدگی شدند و این مساله علی‌رغم هشدارها و تدابیر در نظر گرفته شده بوده است.

این مقام مسول  با اشاره به برنامه سازگاری ی با کم آبی مصوبه هیات وزیران در سال ۱۳۹۶ گفت: با مشارکت وزارت نیرو، جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت و همچنین سازمان محیط زیست و وزارت کشور این برنامه تدوین شده که براساس آن باید به سمت استانداردسازی حرکت کنیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران ادامه داد: مصارفی که از منابع در نظر گرفته شده در استان تهران ۸۶.۵ درصد برآورد شده است و این در حالی است که مصرف استاندارد آب ۴۰ درصد برآورد می‌شود به گونه‌ای که اگر مصرف به بیش از ۶۰ درصد برسد تنش آبی و بیش از ۶۰ درصد بحران آب صورت می‌گیرد.

وی همچنین به طرح تغذیه مصنوعی از طریق پساب ها اشاره کرد و گفت:با این روش ها تلاش می کنیم بار مصرف آب هاای زیر زمینی را هرچه بیشتر کاهش دهیم.

رضا پور با بیان ایکه نمی توان موضوع جیره بندی را اجرایی کرد گفت: جیره‌بندی آب متد درستی نیست  و در چنین وضعیتی هدر رفت منابع آبی تهران بیشتر خواهد شد.

 

 

کد خبر 2589

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 11 =