"مجمع جهانی شهرهای جاده ابریشم" : مسیر طی شده ، افق های پیش رو

امروز در جهاني كه در حال پيوستگي هر چه بيشتر و فراگيري تعاملات اجتماعي است، توسعه همكاري ها بين شهرها بيش از پيش مهم و قابل توجه به نظر مي رسد.

نقش و مسئوليتي كه پيش از اين بيشتر متوجه كشور ها و دولت ها بوده است. توسعه ارتباط شهر با شهر در چارچوب قراردادهاي خواهر خواندگي مرزهاي سياسي را در نورديده و حوزه هاي تمدني را در برگرفته است.

اين مهم البته امروزه با توجه به امكاناتي كه تكنولوژي براي بشر معاصر فراهم كرده و روز به روز شاهد تغييرات و به روز شدن اش هستيم سهل تر شده است و عاقلانه است كه مديران شهري از همه ظرفيت ها براي بهره برداري از تكنولوژي و توسعه ارتباطات در جهت ايجاد تعاملات موثر بهره برداري نمايند و در این تعامل شهرها مي بايست با نگرشي جامع نسبت به استفاده كارا از منابع زيست كره ، مفهوم " محيط زيست شهري پايدار" را كاربردي و اجرا نمايند. باید توجه داشت که آینده شهري جهان بر اساس بي توجهي به اين معنا به شدت آسيب پذير شده و در معرض خطر قرار گرفته است. همچنين پايه حركت هاي بلند پروازانه و احتمالا" پر ريسك براي منابع زيستي در شهر ها كمبود منابع مالي و ناپايداري اقتصادي است.

شكوفايي اقتصادي موضوعي است كه با بن مايه شكل گيري مجمع  راه ابريشم در تطابق كامل است  و ضمن هموار كردن مسير تعاملات اقتصادي ، توسعه مناسبات فرهنگي را نيز باعث مي شود. مجمع جهاني شهرهاي جاده ابریشم (WASRC)، به عنوان نهاد تخصصي توسعه شهري پایدار در شهرها و کشورهای در مسیر جاده ابریشم با هدف تعامل سازنده و همکاری متقابل با سازمان هاي ملي و بين المللي به مرکزیت شهر فرهنگی و تاریخی قزوین در راستای تحقق اهداف توسعه پایدار تأسیس و از سال ۲۰۱۶ آغاز به کار نموده است. شناسایی، همکاری متقابل، معرفی پتانسیل ها و ظرفیت های شهرهای در مسیر جاده ابریشم در عرصه های ملی، منطقه ای و بین المللی با رویکرد توسعه فرهنگی، اقتصادی و گردشگری از مهمترین اهداف مجمع جهاني شهرهاي جاده ابریشم می باشد.

اندیشمندان توسعه بر این باورند توسعه زمانی معنادار خواهد بود که براساس پتانسیل های محلی و بومی متناسب با استاندارهای جهانی گام برداشت و این توسعه پایدار خواهد بود و هر کدام از شهرها و روستاهای کشور مان ایران پتانسیل ها و ظرفیت های ویژه ای برخوردار می باشد. مجمع جهانی شهرهای جاده ابریشم یک ساز و کار بنیادی است که هماهنگی سیاست ها، مشارکت ها، تسهیل تجارت و سرمایه گذاری در سطح شهری در مسیر جاده ابریشم را مدیریت و برنامه ریزی می کند.

مجمع برای گسترش بیشتر مبادلات و همکاری های مشترک در جهت ساخت آینده ای روشن برای کلیه شهرهای در مسیر جاده ابریشم (بر روی کمربند جاده ابریشم جهانی) در فضایی کاملا صلح آمیز، توسعه ای، و نیز احترام به منافع مشترک تأسیس شده است.

با توجه به قرار گرفتن بیش از ۷۰ کشور جهان در مسیر این جاده (جاده ابریشم) مجمع نقش تسهیل و عملیاتی کننده ارتباطات مالی، سرمایه گذاری، اقتصادی، گردشگری و فرهنگی در راستای اهداف مجمع و نیز ارتباط مستمر با شهرداریها، برخی آژانس های بین المللی سازمان ملل متحد در جهت توسعه ارتباطات فرهنگی، اقتصادی و گردشگری بین شهرها را خواهد داشت. در اعصار گذشته ارتباط جوامع با کانون‌های بزرگ تمدن‌های بشری موجب شکل‌گیری راه‌های گوناگونی شده که از جمله مهم‌ترین و با اهمیت‌ترین راه‌های ارتباطی جهان جاده ابریشم بوده است، به‌طوریکه راه ابریشم با تاریخ چند هزار ساله خود مهمترین شاهراه بازرگانی در دنیای قدیم بوده که تأثیرات زیادی بر ملت‌ها و جوامع مختلف در حوزه‌های اقتصادی و فرهنگی داشته و این تأثیرات موجب آشنایی جوامع با تمدن‌های دور و نزدیک و باعث بروز تغییراتی در سبک زندگی و همچنین عقیده مردم شده است.

مجمع جهانی شهرهای جاده ابریشم با نظارت برنامه اسکان بشر سازمان‌ ملل ‌متحد و همکاری با آژانس‌های وابسته به سازمان ملل نسبت به هماهنگی سیاست‌ها، مشارکت‌ها، تسهیل تجارت و سرمایه‌گذاری در سطح شهری در مسیر جاده ابریشم با هدف تعامل سازنده با بیش از 300 شهر از 73 کشور در مسیر جاده ابریشم در راستای تحقق اهداف توسعه پایدار  برای گسترش بیشتر مبادلات و همکاری‌های مشترک در جهت ساخت آینده‌ای روشن برای همه شهرهای عضو مجمع،  برنامه‌ریزی می‌کند.

باید این واقعیت را بپذیریم که شهرها متعلق به شهروندان آنها هستند، بنابراین باید ارتقاء کیفیت زندگی شهروندان را جزء اصلی‌ترین وظایف خود دانسته و برای دستیابی به این هدف، نظارتی مناسب بر اساس اصول برابری و احترام متقابل میان شهرها، در راستای تبادل علم، تکنولوژی، منابع و تجارب داشته و همکاری و مشارکت میان شهروندان را نیز تسهیل کنیم و ارتقاء دهیم.  ما به دنبال احیاء جاده ابریشم جدید با رویکرد بازگرداندن ارزش‌های جاده ابریشم قدیم به منظور کمک به دیگر شهرهای در حال توسعه به منظور تلاش برای حذف فقر برای توسعه پایدار از طریق ایجاد زیرساخت‌ها، توسعه سبز، تجارت و سرمایه گذاری، همکاری در زمینه فرهنگ، اقتصاد و گردشگری و در نهایت دستیابی به بهبود معیشت مردم در شهرهای جاده ابریشم هستیم.

کد خبر 2429

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 11 =