آغاز عملیات ساخت ۱۳۰هزار واحد مسکن برکت و بهره‌برداری از ۳۰هزار واحد مسکن محرومین با حمایت ستاد اجرایی فرمان امام(ره)

محمد مخبر: ساخت مسکن در پیشبرد صنایع و کنترل تورم و اشتغال نقش اساسی دارد

به گزارش پایگاه خبری مناطق آسیا ، محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام صبح امروز در مراسم آغاز عملیات ساخت ۱۳۰هزار واحد مسکن برکت و بهره‌برداری از ۳۰هزار واحد مسکن محرومین با حمایت ستاد اجرایی فرمان امام(ره) گفت: سه مؤلفه پایداری در اقتصاد، پایداری در اجتماع و محیط زیست در توسعه پایدار باید مورد توجه قرار گیرد چراکه مسائل اقتصادی دغدغه همه افراد است و چنانچه مشکلات معیشتی حل شود رضایت عمومی حاصل خواهد شد.

مخبر با تاکید بر اینکه یکی از وظایف حاکمیت تأمین مسکن است، افزود: سالانه به بیش از یک میلیون واحد مسکونی نیازمند هستیم و در بهترین شرایط؛ تاکنون سالانه حدود ۸۰۰ هزار واحد ساخته شده است و بر همین اساس با کسری ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار واحد مواجه هستیم.

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) از ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکن ملی از سوی ستاد اجرایی فرمان امام طی بازه زمانی ۱۸ماهه خبر داد و گفت: ساخت مسکن علاوه بر افزایش رفاه اجتماعی در پیشبرد صنایع و کنترل تورم و اشتغال نقش اساسی دارد و ما تمام توان خود را برای کمک به دولت در جهت رفع محرومیت و افزایش اشتغال در کشور به کار می‌گیریم.

وی تاکید کرد: نوآوری و فناوری در بحث مسکن مشکلی است که امروزه وجود دارد، البته اقداماتی انجام شده و امیدواریم مؤثر واقع شود. همچنین استفاده از تکنولوژی موضوع دیگری است که باید به آن توجه شود چرا که بسیاری از دستگاه‌ها در مقابل تحول خیلی مقاومت می‌کنند.

مخبر در پایان گفت: همه دستگاه‌ها باید کمک کنند تا بتوانیم در جهت پیشبرد اهداف کشور و رفاه اجتماعی، کنترل تورم، محرومیت‌زدایی و اشتغال اقدام مؤثری انجام دهیم.

 محمد اسلامی، وزیرراه و شهرسازی نیز در این مراسم از ستاد اجرایی فرمان امام (ره) برای توجه به طرح‌های مسکن قدردانی کرد و گفت: تمام فکر، برنامه و اراده ما این است که با رونق مسکن بتوانیم پایداری تولید را پایه‌گذاری کنیم چراکه معتقدیم رونق مسکن باعث رونق تولید، توسعه اشتغال، رفاه و منزلت اجتماعی می‌شود.

وی ادامه داد: باید سه اقدام مهم را مدنظر قرار دارد از جمله شناسایی کانون تقاضا، جامعه هدف و اقدام آگاهانه بر اساس دو اصل قبلی و تعویق پروژه‌ها که باید آن را دنبال ‌کنیم.

اسلامی با بیان اینکه در مرحله اول طرح ملی مسکن ۴۳۶ هزار نفر ثبت نام کردند، افزود: در مرحله دوم ۱۱۰ هزار نفر ثبت نام کرده و واجد شرایط تشخیص داده شدند و ما طرح ملی مسکن را برای این جامعه هدف آغاز کردیم. البته نکته مهم دیگر در طرح ملی مسکن این است که بتوانیم زمین مرغوب شهری داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه ۱۰ هزار پروژه در سطح کشور برای مسکن تعریف کردیم، افزود: این پروژه‌ها، طرح‌هایی هستند که از سوی خود مردم برای احداث خانه، مجتمع‌سازی و همچنین مشارکت با بخش خصوصی انجام می‌شود از سویی دیگر برای رونق مسکن در کشور آئین‌نامه‌هایی اصلاح و همچنین قوانینی در هیئت دولت مصوب کردیم که امیدواریم باعث رونق ساخت مسکن در کشور شود.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در بحث مسکن ملی، ستاد اجرایی فرمان امام (ره) یک چهارم پروژه‌ها را تقبل کرده است و این اقدام ستاد اجرایی بسیار ارزشمند است. 

در ادامه این مراسم همچنین علی نیکزاد نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مسکن بهترین فرصت برای دور زدن تحریم‌ها در کشور است، گفت: مسکن حق هر خانوار ایرانی است که در این میان اولویت با کارگران و افراد مستحق است.

وی با اشاره به طرح ملی مسکن ادامه داد: در طرح مسکن ملی قرار است ۴۰۰ هزار واحد مسکونی احداث شود، و ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی را ستاد اجرایی فرمان امام تقبل کرده که اقدام ماندگار و قابل تحسینی است. 

نیکزاد با اشاره به اقدامات مجلس برای حمایت از مسکن در بودجه 1400 اظهار داشت: در بودجه ۱۴۰۰، مبلغ ۳۶۰ هزار میلیارد تومان برای مسکن در نظر گرفته شده که به پرداخت تسهیلات اختصاص خواهد یافت. همچنین در بودجه، ۳۲ هزار میلیارد تومان نیز برای ساخت ۵ هزار واحد مسکونی اختصاص یافته که به تأیید شورای نگهبان هم رسیده است.

همچنین در بخشی از مراسم علی اکبر محرابیان مدیر عامل شرکت توسعه‌گران عمران ستاد اجرایی با ارائه گزارش از پیشرفت برنامه احداث و بهره برداری از پروژه های مسکن، ضمن تاکید بر حمایت از صنعتگران حوزه مسکن؛ گفت: مهم ترین شاخصه تولید مسکن ارزان قیمت حمایت از تولید، ایجاد اشتغال و حمایت از اقتصاد محروم کشور بوده و مهمترین نیاز اقشار محروم کشور برای عبور از سختی ها موضوع تامین مسکن است.

وی ادامه داد: جمعیت کشور رو به گسترش و تقاضا نیز رو به افزایش است، حال چگونه می‌شود تولید مسکن در کشور به کمتر از نصف کاهش یابد که بدون شک نتیجه این کاهش تولید؛ افزایش شدید قیمت و عدم تعادل در بازار مسکن خواهد شد.

محرابیان تاکید کرد: امروز شاهد بهره برداری از 30 هزار واحد مسکونی محرومان هستیم که با حمایت جدی ستاد اجرایی به مرحله ساخت و بهره برداری رسیده است و همچنین مشارکت ستاد اجرایی فرمان امام در بحث اقدام ملی که به عنوان مسکن برکت شناخته می شود از دیگر موضوعات این جلسه است.

وی افزود: تا امروز برای ساخت حدود 70 هزار واحد، زمین به ستاد اجرایی معرفی شده که با بررسی‌های انجام شده از نظر فنی و تناسب اقتصادی برای متقاضیان؛ 50 هزار واحد آن مورد تایید قرار گرفته است.

در بخش دیگر این مراسم طی ویدئو کنفرانسی گزارشی از ساخت و بهره‌برداری پروژه‌های مسکن وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام در استانهای اصفهان،یزد،زنجان و لرستان ارائه و بطور همزمان واحدهای ساخته شده در این استانها به بهره‌برداری رسید.

کد خبر 2270

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 11 =